Magazín

Z týchto jedál nafúkate! Vyskúšali sme, koľko alkoholu sa nachádza v obľúbených tyčinkách a nápojoch.

Mýty vs. pravda:

Malé pivo

„Dal som si jedno malé pivo a nafúkal som 0,5 promile.“ Toto je najčastejšia rozprávka, ktorou previnilec kŕmi svojich známych, aby si trochu vyčistil imidž. Pritom ak si dáte k obedu jedno malé pivo a zapijete ho pohárom vody, je takmer vylúčené, aby ste nafúkali. Minimalizácia rizika: Prepláchnite si ústa vodou. Môže sa stať, že alkohol reálne nemáte v krvi, ale výpary z ústnej dutiny by prístroj oklamali.

Iba tri pivá

„Tri pivá a nič mi nie je.“ Možno si to myslíte, ale nezabúdajte, že sa na seba pozeráte optikou už pripitého človeka približne s 0,8 promile alkoholu v krvi. Vaše nároky na seba samého sú nižšie a to, čo sa vám zdá byť absolútne v pohode, môže byť pre triezveho pozorovateľa jasný znak opitosti. Po troch pivách je pravdepodobnosť nehody až päťnásobná.

Pozor na tieto potraviny

„Aj z potravín sa dá nafúkať.“ Toto veru nie je mýtus, aj keď nafúkate z vecí, ktoré by ste asi nepovažovali za rizikové. Podľa testu, ktorý vykonala Asociácia spotrebiteľov Slovenska v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a Políciou SR vám Vinea, Radler a dokonca ani džúsy či kompóty nevyrobia žiadne problémy. Nafúkate bezprostredne po zjedení tyčinky Margot. Po mliečnom reze Mila nafúkal jeden muž dokonca vyše jedno promile! Nafúkať môžete aj bezprostredne po použití ústnej vody (napr. Listerine) alebo po niektorých liečivách.

(..pokračovanie pod videom)

NEVYNECHAJTE POROVNANIE: Kia XCeed vs. ProCeedOpakovaná skúška

Čo robiť, ak nafúkate a nie ste si vedomý, že ste požili alkohol? Podľa zákona môže šofér pri zistení alkoholu v dychu požiadať políciu o opakovanie skúšky po 15 minútach. V spomínanom teste potravín už po tomto čase žiadna osoba nemala v dychu zistený alkohol.

Za aký čas budete triezvy?

Schopnosť odbúravať alkohol je veľmi individuálna a závisí od pohlavia, hmotnosti a ďalších parametrov. Pripájame orientačnú tabuľku (zdroj: BECEP), ktorá sa vzťahuje na 85 kg muža. Pri 60 kg žene platí koeficient až 1,6!

Tabuľka alkohol
Zostatkový alkohol

Je veľmi nebezpečný. Dávajte si pozor najmä pri miešaní ľahkého a tvrdého alkoholu. Po poriadnej oslave radšej ďalší deň vôbec nejazdite. Ak si chcete byť stopercentne istí, kúpte si alkoholtester. Odporúčame radšej zainvestovať do kvalitného Drägera. Lacné čínske zariadenia z ebayu nemusia byť dostatočne citlivé.

Alkohol za volantom, čokolády
Sankcie

Aj keď na Slovensku platí nulová tolerancia alkoholu za volantom, na základe interných predpisov ministerstva vnútra a metrologických pravidiel polícia hodnoty do 0,14 mg/l toleruje, pretože v niektorých prípadoch si vie toľko alkoholu vyprodukovať aj telo samotné. Nad touto hranicou až do 0,47 mg/l ide o závažný priestupok, za ktorý je možné vodičovi udeliť vysokú pokutu a aj zákaz viesť motorové vozidlo až na 3 roky.

Kedy sa dopustíte trestného činu?

Nad 0,48 mg/l (tzn. 1 promile) ide o trestný čin, za ktorý hrozí trest odňatia slobody! Ak vás na ceste policajti pristihnú s touto hodnotou (alebo s inou návykovou látkou v krvi), čaká vás pobyt v cele predbežného zadržania a veľmi pravdepodobne aj super rýchle konanie, ktorého výsledkom môže byť vzatie do väzby.

Ak odmietnete dychovú skúšku, bude sa na vás automaticky prihliadať ako na vodiča pod vplyvom návykovej látky.

Vždy som túžil pracovať s autami a tento sen sa mi splnil v tej najdokonalejšej podobe. A nevyužil som ho len na to, aby som sa mohol voziť po meste. Chcel som autám rozumieť a vedieť ich čo najlepšie ovládať. Tak som si ako prvé auto kúpil staré BMW 328i. Po rokoch úprav (auta aj šoféra :-) ) som s ním na Slovakia Ringu už naháňal oveľa novšie a silnejšie autá. Vždy ma fascinovala jazda na hrane a tak na okruhu trávim čo najviac času. Či už pre zábavu, alebo občas ako inštruktor. Autá nehodnotím len podľa infotainmentu a objemu kufra, ale najmä podľa charakteru, techniky a jazdných vlastností. Obľúbené autá? Toyota GT86, Mazda MX-5, BMW M3 a Porsche 911 GT3.