Magazín

VIDEO: Cestné vlaky, aké na Slovensku nestretnete!

V prednej aj zadnej časti sú označené výrazným nápisom "Road Train", ak sa ho rozhodnete obiehať, musíte byť poriadne opatrný. "Rušňo"vodiči na cestách sú na predbiehanie pripravení, ak príde správny moment, dajú vám znamenie. Ak si nie ste istý, radšej neobiehajte, najdlhšie súpravy majú aj 80 metrov!

ROAD TRAINS

Využitie cestných vlakov

Začali sa využívať po roku 1930, na mieste vtedajších šoférov by ste ale nechceli byť. Počas noci na púšti mrzli, cez deň sa poriadne zapotili. Pocit tepla znásoboval motor umiestnený v prednej časti. Už v tom čase išlo o dôležitý ekonomický pilier pre krajinu. Prenášali, a prenášajú sa nimi pohonné hmoty, potraviny, nerastné suroviny a dokonca aj živé zvieratá. Zaujímavá je aj hmotnosť prepravovaného nákladu, tá sa pohybuje v desiatkách až stovkách ton. Najväčšie z nich prepravujú 120 tonový náklad.
ROAD TRAINS

Najčastejší výskyt týchto obrov je diaľnica Stuart highway, spájajúca aj mestá Alice Springs s hlavným mestom Severného teritória - Darwin.

Jedným z ťahačov je aj Volvo FH16

Ťahač Volvo FH16 môžeme vidieť aj v naších končinách, pre Austráliu je však špeciálne upravený, aby mohol byť súčasťou 36 metrov dlhej súpravy. Najsilnejšia motorizácia má výkon 700 koní, 84 tonový náklad pre nich teda nie je žiaden problém.
Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.