Magazín

Toto sú najlacnejšie autá na trhu! Vedeli by ste si vybrať?

Prečítajte si aj:


Chcete nové auto, ale aj ušetriť? Toto sú najlacnejšie nové autá v roku 2020!

ERIK STRÍŽ


Dacia Logan

Základná verzia rodinného sedanu je kombinovaná s litrovým atmosférickým benzínovým motorom 1.0 SCe s výkonom 54 kW (73 k) a krútiacim momentom 95 Nm, ktorý je vhodný najmä do mesta a poteší nízkymi prevádzkovými nákladmi. Rodiny s deťmi ocenia priestranný interiér, úchyty ISOFIX pre detské sedačky na zadných sedadlách či veľký batožinový priestor s veľkosťou až 510 dm3. V štandarde môžete počítať s plnou bezpečnostnou výbavou vrátane bočných airbagov či asistenta rozjazdu do kopca. Za väčšinu komfortných prvkov, ako sú napríklad klimatizácia, rádio či palubný počítač, si však budete musieť priplatiť. Za príplatok je Dacia Logan dostupná aj v praktickej karosárskej verzii MCV (7 390 €).

PLUSY: Priestranný interiér a veľký batožinový priestor, bezpečné jazdné vlastnosti, cena

MÍNUSY: Slabší motor, strohý interiér, slabo vybavená základná verzia Access, len s manuálnou prevodovkou

Záruka: 3 roky/100 000 km

Cena od: 6 590 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Lada Granta (sedan) – NAJLEPŠÍ POMER CENA/VÝKON

Vďaka rovnakej základnej cene zdieľa Granta titul najlacnejšieho auta na trhu s Daciou Logan. Rusi vám však za dané peniaze poskytnú lepšiu úroveň základného vybavenia a silnejší benzínový motor s výkonom až 64 kW (87 k). Počítať tiež môžete s diskami z ľahkej zliatiny, elektrickými prednými oknami, centrálnym zamykaním, palubným počítačom či praktickým rezervným kolesom. Zamrzieť môžu horšie jazdné vlastnosti alebo slabšia ponuka bezpečnostných a asistenčných prvkov. Od roku 2019 je Granta dostupná v niekoľkých karosárskych verziách. Okrem sedanu tak môžete v ponuke nájsť aj hatchback (6 890 €), liftback (7 190 €), kombi (7 890 €) a crossover (8 390 €).

PLUSY: Úroveň základnej výbavy, atmosférický motor, veľký batožinový priestor, cena, za príplatok aj s automatom.

MÍNUSY: Jazdné vlastnosti, bezpečnostná výbava, spracovanie interiéru, zastarané technológie.

Záruka: 3 roky bez obmedzenia km

Cena od: 6 590 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Dacia Sandero

Pragmatický päťdverový hatchback vám dokáže ponúknuť presne to, čo budete na krátke aj dlhšie presuny potrebovať. Interiér pozostáva z tvrdých plastov, dielenské vypracovanie je však kvalitné. V kabíne je dosť miesta pre štvoricu dospelých a rozumný objem má aj batožinový priestor. Z pohľadu základnej výbavy a motorizácie je na tom Sandero rovnako ako spomínaný Logan, počítajte tak s príplatkami za klimatizáciu, hmlovky či rádio. Zaujímavou alternatívou pre chatárov môže byť verzia Stepway (10 240 €), ktorá má nielen mierne zvýšený podvozok, ale na citlivých miestach karosérie aj praktické plasty.

PLUSY: Komfortne naladený podvozok, priestranný interiér a veľký batožinový priestor, vzhľad.

MÍNUSY: Úzka ponuka motorov, v základe strohý interiér, slabšia dynamika, len s manuálnou prevodovkou.

Záruka: 3 roky/100 000 km

Cena od: 6 790 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Hyundai i10 – IDEÁLNE DO MESTA

Najmenší aktuálny model značky Hyundai je v rámci svojho segmentu asi najpragmatickejším a najpraktickejším autom na každodennú jazdu nielen v meste. Neohuruje dizajnom, no na malom pôdoryse dokáže ponúknuť mimoriadne veľa priestoru nielen pre posádku, ale aj pre batožinu. K plusom auta možno pripočítať aj kvalitu použitých materiálov a dielenského vypracovania. V základe môžete počítať s litrovým atmosférickým trojvalcom s výkonom 48,5 kW (66 k) kombinovaným s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. V základnom vyhotovení nechýba bohatá bezpečnostná výbava či rádio s USB vstupom, po klimatizáciu musíte zájsť do vyšších výbavových stupňov.

PLUSY: Prehľadná obsluha, kvalita použitých materiálov, komfortné prvky výbavy, záruka, dostupnosť automatu.

MÍNUSY: Horší výhľad smerom dozadu, bez klimatizácie v základe.

Záruka: 5 rokov bez obmedzenia km

Cena od: 7 990 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Škoda Citigo

Škoda si pre jazdu v meste pripravila mimoriadne bohatú paletu modelového radu Citigo. Ako jedno z mála automobilov do mesta si ho napríklad môžete objednať s troj- aj päťdverovou karosériou. Interiér ponúka veľmi dobrú priestorovú ponuku na predných sedadlách aj v batožinovom priestore. Na zadných sedadlách je to, vzhľadom na rozmery auta, s pohodlím pre dospelých cestujúcich horšie. V základnej výbave môžete počítať s airbagmi, rádiom či elektrickými oknami vpredu. K bohatej palete modelového radu treba pripočítať aj mimoriadne širokú ponuku príplatkov, či už z pohľadu komfortu, alebo bezpečnosti. Za zmienku stojí aj o niečo drahší koncernový súrodenec tohto modelu, Volkswagen Up! (od 8 790 €), ktorý sa po technickej stránke líši len v detailoch.

PLUSY: Jazdné vlastnosti, relatívne priestranný interiér vpredu, nadpriemerný batožinový priestor, dobré odhlučnenie.

MÍNUSY: Priestor na zadných sedadlách, umiestnenie niektorých ovládacích prvkov, rázy podvozka na väčších nerovnostiach.

Záruka: 5 rokov/100 000 km

Cena od: 7 990 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Toyota Aygo

Mestská Toyota Aygo prešla výrazným omladením. Nová je predná maska, zmeny badať aj v kabíne, ktorá je teraz útulnejšia. Popri dizajnových úpravách auto dostalo kvalitnejšie materiály v kabíne, citeľne lepšie je na tom aj z pohľadu utlmenia hluku od motora aj podvozka. Auto je aj naďalej k dispozícii s trojdverovou aj päťdverovou karosériou. Pod prednou kapotou malého Ayga nájdete jediný motor 1.0 VVT-i s výkonom 53 kW (72 k), ku ktorému si však v prípade päťdverovej karosérie môžete za veľmi rozumný doplatok dopriať aj v kombinácii s päťstupňovou robotizovanou prevodovkou X-shift. Z rovnakej výrobnej linky schádza aj o niečo lacnejší súrodenec Citroën C1 (od 7 990 €), s ktorým zdieľa techniku aj motorizácie.

PLUSY: Agilita, pomerne kultivovaný a čiperný motor s dobrou spotrebou, dostatok miesta vpredu, robotizovaná prevodovka.

MÍNUSY: Vzadu len výklopné okienka, veľmi malý batožinový priestor, prístup do batožinového priestoru, v ponuke jediný motor.

Záruka: 3 roky/100 000 km

Cena od: 8 490 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Fiat Panda

Malá Panda chce zaujať najmä výborným pomerom medzi cenou a výbavou základnej verzie. Štandardne môžete počítať s klimatizáciou, rádiom, elektrickými prednými oknami či diaľkovým ovládaním. To, že Panda je na trhu už niekoľko rokov, vidieť na veľmi slabej bezpečnostnej výbave. Individualisti si však prídu na svoje pri limitovaných edíciách so širokou paletou farebných kombinácií. V základnej výbave môžete počítať s atmosférickým benzínovým motorom s objemom 1,2 litra a s výkonom 51 kW (69 k) kombinovaný s päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

PLUSY: Solídny vnútorný priestor, komfort pruženia, špeciálne edície, komfortná výbava.

MÍNUSY: Horšie jazdné vlastnosti, bezpečnostná výbava, dynamika.

Záruka: 5 rokov/100 000 km

Cena od: 8 590 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Fiat Punto

Pokiaľ vám Panda nepadla do oka alebo len potrebujete o niečo viac miesta v interiéri, ďalším talianskym kandidátom do mesta môže byť práve legendárne Punto. Na veľký výber motorizácií či výbavy však musíte zabudnúť. Fiat sa predáva len v jedinej výbave Plus s klimatizáciou, palubným počítačom, elektrickými oknami a rádiom s podporou MP3. S Pandou zdieľa rovnakú základnú motorizáciu s objemom 1,2 litra. Priplatiť si môžete za výkonnejšiu 1,4-ku s výkonom 57 kW (77 k) dostupnú aj vo verzii na LPG.

PLUSY: Priestranný interiér, úroveň základného vybavenia, prehľadná palubná doska.

MÍNUSY: Aktívna a pasívna bezpečnosť, slabšie motorizácie, možnosti individualizácie.

Záruka: 5 rokov/100 000 km

Cena od: 8 890 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Kia Picanto

Na pohľad malé auto vnútri mnohých prekvapí. Dosť miesta totiž budú mať nielen štyria cestujúci, ale prekvapujúco veľký a dobre využiteľný je aj batožinový priestor. Picanto vďaka mladíckemu dizajnu nie je iba voľbou rozumu, smerovaním na náročnejšiu klientelu korešponduje aj kvalita materiálov a dielenského vypracovania kabíny. V ponuke sú dve motorizácie 1.0 MPI (49 kW) a 1.2 MPI (62 kW), ktoré automobilka kombinuje nielen s manuálnou, ale za príplatok aj so štvorstupňovou automatickou prevodovkou. Štandardom v interiéri je rádio s USB vstupom či elektricky ovládané predné okná, manuálna klimatizácia je vyhradená pre vyššie výbavové stupne. Veľkým lákadlom je sériová sedemročná záruka s obmedzením až na 150 000 km.

PLUSY: Kvalita materiálov, dizajn, priestorová ponuka, bezpečnostná výbava.

MÍNUSY: V základe bez klimatizácie, starší automat.

Záruka: 7 rokov/150 000 km

Cena od: 8 990 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Citroën C3

Výbava modelu C3 je zameraná na komfort a bezpečnosť. Prekvapením je prítomnosť tempomatu, asistenta rozjazdu do kopca, elektricky ovládaných okien, palubného počítača či audiosystému s USB a ovládaním na volante. Pre manuálnu klimatizáciu, elektrické spätné zrkadlá či LED denné svietenie však budete musieť zájsť do vyšších výbavových stupňov. Základom je zážihová benzínová 1,2-ka s výkonom 50 kW (68k), za príplatok 400 € však môžete v rovnakej výbave získať výkonnejšiu verziu so 60 kW (82 k) motorom a päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

PLUSY: Komfortný podvozok, bezpečnosť, možnosti individualizácie.

MÍNUSY: Dotykové ovládanie klimatizácie.

Záruka: 6 rokov/60 000 km

Cena od: 9 290 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Peugeot 301 – PRE RODINU

Lacný sedan z dielne francúzskej automobilky Peugeot je pragmatickou voľbou nielen do mesta, ale aj na dlhšie trasy. Batožinový priestor pojme viac ako 500 litrov nákladu a na zadných sedadlách je dostatok priestoru aj pre vyšších cestujúcich. Najlacnejšia verzia disponuje všetkými potrebnými prvkami pre každodenný život. Nechýbajú airbagy, tempomat, klimatizácia, hmlové svetlomety, elektricky ovládané spätné zrkadlá s vyhrievaním, elektrické predné okná, rádio s Bluetooth a USB vstupom, diaľkové ovládanie či palubný počítač. Vzhľadom na nízku hmotnosť vozidla môžeme považovať základnú benzínovú motorizáciu s výkonom 61 kW (82 k) za dostatočnú. V ponuke je aj vznetový agregát 1.5 BlueHDi a silnejšia benzínová 1,6-ka, ktorú môžete kombinovať aj so šesťstupňovou automatickou prevodovkou.

PLUSY: Bohatá základná výbava, nízka hmotnosť, priestranný interiér a veľký batožinový priestor.

MÍNUSY: Tvrdé plasty v interiéri, užšia karoséria.

Záruka: 4 roky/60 000 km

Cena od: 9 390 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2

Suzuki IGNIS – FUN FACTOR

Dizajn miniautíčka je mimoriadne vydarený, Ignis teda reprezentuje akési novodobé Mini. Napriek tomu, že sa hravosť a vtip prenášajú aj do kabíny, je auto klasickým Suzuki s veľmi dobre a prehľadne usporiadaným pracoviskom vodiča. Atmosférický štvorvalec s objemom 1,2 litra ponúka maximálny výkon 66 kW (90 k), čo je vzhľadom na hmotnosť len 810 kilogramov výborná hodnota. Za volantom Suzuki si tak užijete kopu zábavy a neprekvapí vás ani spotreba, ktorá sa v realite pohybuje na úrovni 4,5 l/100 km. Bohatá je tiež základná výbava s klimatizáciou, Bluetooth audiosystémom a ovládaním na volante.

PLUSY: Výborné jazdné vlastnosti, spotreba, priestranný interiér, solídne spracovanie, v ponuke so 4 x 4.

MÍNUSY: V ponuke len s jediným motorom, bez automatu.

Záruka: 3 roky/100 000 km

Cena od: 9 590 €

Najlacnejšie autá na trhu (2019) 2
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!