Magazín

VIDEO: Križovanie autonómnych áut vyzerá hrozivo! Budúcnosť je v malých odstupoch a plynulej jazde.

Za všetky nepríjemnosti spojené so zápchami a nehodami môže v súčasnosti primárne človek sediaci za volantom. Veľké odstupy a pomalé reakcie vodičov sú veľkou prekážkou pri zvyšovaní plynulosti premávky. Ford tvrdí, že jediným riešením tohto problému je úplná eliminácia ľudského faktoru, ktorý by mala nahradiť autonómna technika. Zvýšenie plynulosti navyše prospeje aj spotrebe. Neustále zastavovanie a pohýnanie sa na križovatkách má negatívny vplyv aj na opotrebenie viacerých komponentov a spotrebu.

Zvyknúť si na nové technológie však nebude jednoduché. Len málokto z nás by asi zvládol cestu v testovacom vozidle bez zvýšenia tepovej frekvencie. Skúška totiž pozostáva aj z prechodu cez križovatku bez úplného zastavenia, pričom dochádza k priečnemu križovaniu dvoch áut s minimálnym odstupom. Podobné kaskadérske kúsky sú možne len vďaka výpočtovej technike a komunikácii medzi autami. Tie si v reálnom čase preposielajú polohu a rýchlosť, na základe ktorej si dokážu vypočítať vzájomný časový odstup v križovatke.

Peter Orosz
Ak čítate tento text, tak som vás buď veľmi dobre rozosmial, alebo poriadne naštval. To ma teší, pretože automobily sú aj o subjektívnych pocitoch a emóciách, ktoré sa nebojím prezentovať. Bezduché parafrázy tlačových správ budete musieť hľadať niekde inde.
Okrem znižovania amortizačnej hodnoty mojej klávesnice písaním článkov, venujem svoju pozornosť aj amatérskemu filmu a cestovaniu.