Magazín

VIDEO: Križovanie autonómnych áut vyzerá hrozivo! Budúcnosť je v malých odstupoch a plynulej jazde.

Za všetky nepríjemnosti spojené so zápchami a nehodami môže v súčasnosti primárne človek sediaci za volantom. Veľké odstupy a pomalé reakcie vodičov sú veľkou prekážkou pri zvyšovaní plynulosti premávky. Ford tvrdí, že jediným riešením tohto problému je úplná eliminácia ľudského faktoru, ktorý by mala nahradiť autonómna technika. Zvýšenie plynulosti navyše prospeje aj spotrebe. Neustále zastavovanie a pohýnanie sa na križovatkách má negatívny vplyv aj na opotrebenie viacerých komponentov a spotrebu.

Zvyknúť si na nové technológie však nebude jednoduché. Len málokto z nás by asi zvládol cestu v testovacom vozidle bez zvýšenia tepovej frekvencie. Skúška totiž pozostáva aj z prechodu cez križovatku bez úplného zastavenia, pričom dochádza k priečnemu križovaniu dvoch áut s minimálnym odstupom. Podobné kaskadérske kúsky sú možne len vďaka výpočtovej technike a komunikácii medzi autami. Tie si v reálnom čase preposielajú polohu a rýchlosť, na základe ktorej si dokážu vypočítať vzájomný časový odstup v križovatke.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!