Magazín

Československí hasiči jazdili na najškaredšom veteráne sveta, Horch 853 Sportcabriolet (1941)

Nestáva sa často, aby sme si prehľadávaní fotografií starých automobilov narazili na takýto kúsok. Horch 853 Sportcabriolet z roku 1941 je buď najškaredší veterán sveta alebo nadčasový automobil, ktorého dizajn nevieme oceniť ešte ani dnes po 76 rokoch.

Ešte na úvod však musím podotknúť, že Horch 853 má dve tváre. Tá, ktorú vidíte na titulnej fotke, patrí k tým horším. Jeho podoba bez škaredej vypuklej strechy vyzerá naopak úchvatne, jedinečne a skutočne krásne. Horch je dôkazom toho, že kabrioletom tie strechy predsa len veľmi nepasujú, aj keď sa dizajnéri snažia ako vedia...

Verzia Horchu 853 s presklenou strechou v tvare brucha chrobáka mala svoj účel. Tento konkrétny automobil slúžil ako požiarnicke vozidlo, čo ešte aj dnes dokazujú hadice zvinuté v zadnej časti interiéru.

Pre našinca je zaujímavý fakt, že tento automobil v roku 1945 zakúpil hasičský zbor v Brne v Československu.Verzia kabriolet vo svojej základnej verzii (fotografiu nájdete v galérii) vyzerá vynikajúco, hoci tie predné partie aj naďalej zostávajú rozpačité a akosi chaoticky preplnené. Automobil zo 40. rokov 20. storočia predstavoval typický dizajn zlatých automobilových čias, teda dlhú karosériu s masívnym predkom a plynulo sa zvažujúcimi zadnými partiami až takmer k samotnej vozovke. Nemenej typickými sú masívne blatníky vpredu aj vzadu, pričom tie predné sa tiahnu od úplného predku až k zadným kolesám okulahodiacou líniou.Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.