Magazín

Ako funguje diferenciál? Video spred pol storočia to vysvetľuje najlepšie

Ako funguje diferenciál? Staré video na to odpovedá najlepšie
Ako funguje diferenciál? Staré video na to odpovedá najlepšie

Dobrou ukážkou tohto tvrdenia je video o tom, ako funguje diferenciál na automobiloch. Nie je to tak jednoduché, aby to laika napadlo iba tak z ničoho nič, ale keď si pozriete štvorminútové video, budete v tom mať jasno.

Diferenciál je dnes oveľa komplikovanejšia súčiastka, moderné automobily majú systém elektronického diferenciálu. Princíp jeho funkčnosti je však viacmenej rovnaký a pre automobily pritom tak dôležitý!

Podstatou myšlienky, ktorá stála pri zrode diferenciálu, je nasledovný predpoklad: keď automobil prechádza cez zákrutu, kolesá na vnútornej strane oblúka prekonávajú menšiu vzdialenosť, zatiaľ čo tie vo vonkajšom oblúku väčšiu.

To znamená, že tie vnútorné (teda ľavé alebo pravé podľa smeru zákruty) sa musia točiť pomalšie. V minulosti, keď si s týmto problémom konštruktéri nevedeli poradiť, napájali na motor iba jediné koleso na celom vozidle. To však, celkom prirodzene, nebolo ideálne riešenie. Problém bolo už len prechádzanie cez mierny terén. Keď sa toto jediné koleso dostalo do vzduchu, stál s ním aj celý automobil.

Moderný elektronický diferenciál je podobný tomu jednoduchému, umožňuje však priebežnú zmenu nastavení pre lepšiu kontrolu kolies a tak aj celého podvozka. Dnes poznáme diferenciál otvorený a samosvorný, väčšina áut s predným pohonom pracuje s otvoreným diferenciálom.