Lagonda ožíva

Aston Martin sa rozhodol oživiť svoju tradičnú značku Lagonda. Nebude to meno pre nový štvordverový sedan, ale kompletne samostatná luxusná značka.
Vydané  Text: 

Aston Martin získal značku Lagonda v roku 1947, kedy obe automobilky skúpil jeden majiteľ. Produkcia exkluzívnych sedanov však nikdy nedosahovala zvlášť závratné čísla a značka bola viackrát považovaná za mŕtvu. Napríklad medzi rokmi 1974 a 1976 bolo vyrobených len sedem áut s touto značkou. Neskôr vzniklo pár ďalších pozoruhodných exemplárov vyzbrojených technikou Aston Martin. Od roku 1994 však bolo opäť ticho. Oživenie má prísť v budúcom roku, kedy Lagonda predstaví vlastný luxusný model, ktorý by ju na vonok nemal nijako spájať s firmou Aston Martin. Je však pravdepodobné, že technicky pôjde o derivát očakávanej športovej limuzíny Rapide. Na rozdiel od športových astonov bude Lagonda orientovaná na zákazníkov požadujúcich maximálny komfort a luxus. Aston Martin chce obnovenú značku dostať aj na trhy, kde je využitie jeho bežných produktov problematické. Spomína sa napríklad Rusko.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.