Mazda CX-9

Mazda to s útokom na bohatých rusov myslí naozaj vážne, preto v Moskve okrem konceptu Kazamai predstaví aj veľké SUV CX-9.
Vydané  Text: 

Aktuálna generácia tohto modelu prednostne určeného pre USA debutovala na autosalóne v New Yorku v roku 2006. Dynamický dizajn ho jednoznačne radí do rodiny Mazda, nechýba množstvo chrómových doplnkov, robustné 20-palcové disky, strešný spojler či výrazné lichobežníkové koncovky výfuku. V interiéri ponúka Mazda miesto pre šiestich cestujúcich v troch radoch sedadiel. Tmavý luxusne pôsobiaci interiér dopĺňa obloženie so strieborným alebo dreveným efektom. Nechýba množstvo komfortnej elektroniky vrátane audiosystému Bose a kamerových systémov. Ten si cestujúci môžu vychutnať v príkladnom tichu, pretože Mazda pri tomto modeli sľubuje najlepšiu protihlukovú izoláciu zo všetkých svojich vozidiel. Priestorovú ponuku korunuje batožinový priestor, ktorý má pri troch radoch sedenia len 267 litrov, no po kompletnom sklopení ponúka 1911 litrov. Novinkou pre rok 2008, ktorá prichádza aj na ruský trh, je agregát. Šesťvalec 3.7 MZI ponúka výkon 204 kW (277 k) a krútiaci moment 366 Nm. Ten posúva ďalej šesťstupňová automatická prevodovka na všetky štyri kolesá, ktoré si krútiaci moment aktívne rozdeľujú. Podvozok je tvorený predným zavesením typu McPherson a viacprvkovou zadnou nápravou. O zastavenie sa starajú vetrané brzdové kotúče s priemerom 320 mm vpredu a 325 mm vzadu. Viac ako dvojtonové auto s maximálnou rýchlosťou 181 km/h ich určite dokáže oceniť. Spotreba však určite nepoteší, výrobca vyčíslil priemer na 13 litrov benzínu na 100 km.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.