Škoda Auto s rekordným predajom, výsledok znehodnocuje silná koruna

Spoločnosť Škoda auto dosiahla za prvých šesť mesiacov tohto roka rekord v predaji vozidiel, úspech však znehodnocuje silná česká koruna, ktorá sa postarala o výrazné kurzové straty.
Vydané  Text: 

Hospodársky výsledok koncernu Volkswagen obohatila Škoda Auto vo výške 381 mil. € (prevádzkový hospodársky výsledok), čo znamená nárast vo výške 7 % oproti roku 2007. Tržby dosiahli 111, 7 miliardy českých korún (medziročný pokles o 1,6 %). Celú sitáciu komentuje Holger Kintscher, člen predstavenstva pre oblasť ekonómie, ktorý hovorí: „Ako najväčšieho vývozcu v Českej republike nás aktuálna silná pozícia českej koruny voči významným svetovým menám výrazne brzdí. Pri rastúcom objeme predaja zaznamenávame pokles tržieb. V porovnaní s prvým polrokom roka 2007 je náš aktuálny prevádzkový hospodársky výsledok zaťažený kurzovými efektmi vo výške asi 2,3 miliardy českých kórún.“ Silná koruna však nijako neovplyvnila odbyt vozidiel značky Škoda. Výroba vzrástla medziročne o 11,2 % na 353 818 vozidiel. Produkcia bola zvýšená najmä pri modelových radoch Fabia a Octavia aktuálnej generácie. Dodávky zákazníkom vzrástli o 17,9 % na celkových 366 666 automobilov. Najviac sa Škode darí na trhoch východnej Európy (+40,1 %) a v Rusku (+83,7 %), nezaostávajú ani strategické trhy v Číne (predaj bol zahájený v júni a predalo sa už 31 556 vozidiel) a Indii (+61,6 %).
Pokračujte na ďalší príspevok »SERVIS

Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

 • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

   Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?
 • ROZHOVOR

  Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.