Iveco Terramare preplávalo Korzický prieliv VIDEO

Experimentálne obojživelné vozidlo spoločnosti Iveco zavŕšilo nezvyčajnú cestu naprieč Korzickým zálivom. Cieľom akcie bolo podporiť ľudské práva na vodu v africkom štáte Mali.
Vydané  Text: 

Základom motorizovaného obojživelníka, ktorý navrhol Maurizio Zanisi, bolo sériové Iveco Daily 4×4. Špeciálny model Terramare však dostal úplne nový riadiaci systém zameraný na prekonávanie vĺn, motor s vodným prúdovým čerpadlom i dodatočné nádrže na palivo s objemom až 300 litrov. Vozidlo dosahuje na ceste maximálnu rýchlosť 100 km/h a vo vode 10 km/h. Cieľom tejto zaujímavej akcie, ktorá nadväzovala na vlaňajšiu plavbu obojživelného vozidla Panda Terramare po rieke Pád, bolo poukázať na nespravodlivosť páchanú na časti obyvateľstva v Mali, ktorým je odriekané právo na vodu. Úlohou podujatia bolo zároveň podporiť dodávku vody a sanitárny projekt v povodí rieky Niger, ktorý zásobuje 12 000 ľudí a zaručuje nepretržite pre každého z nich 25 litrov pitnej vody na deň.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.