1,90 eura za liter nafty: Nahnevaní Slováci, nové vyhlásenie Trumpa je znepokojivé
Cena ropy rastie a spolu s ňou aj cenovky pohonných hmôt. V susednom Rakúsku už cena za liter nafty vyskočila na mnohých pumpách na 1,90 eura. Počas pár dní tak ide o nárast o 30 centov. Aj na Slovensku zvýšili pumpári ceny, hoci nie tak drasticky, no už prekročili hranicu 1,50 eura. V Nemecku zase vodiči tankujú naftu za 2,08 eura za liter, kým benzín sa drží okolo úrovne 1,93 eura.
Viacerí Slováci už zdieľali obavy z rastúcich cien pohonných hmôt na sociálnych sieťach. Americký prezident Donald Trump však v najnovšom rozhovore vyslal jasný signál trhom aj motoristom, ktorí z neho nebudú mať radosť. Vojenská operácia proti Iránu má absolútnu prioritu, a to aj za cenu drahších pohonných hmôt.
Koľko stojí liter nafty? Dôležitejšie je vraj niečo iné
Napriek tomu, že ceny za liter nafty a benzínu na čerpacích staniciach po vypuknutí konfliktu išli nahor prakticky všade vo svete vrátane Slovenska, šéf Bieleho domu odmieta paniku. USA podľa neho navyše neplánujú siahnuť na svoje strategické rezervy.
Zatiaľ čo sa republikáni pripravujú na kľúčové novembrové voľby do Kongresu, Trumpov tón sa výrazne zmenil. Ešte pred mesiacom sa v správe o stave únie chválil lacnou energiou, dnes však pripúšťa, že daňou za bezpečnosť môže byť drahší liter nafty či benzínu.
Podľa jeho slov ho však súčasná situácia vôbec neznepokojuje a na margo rastúcich cien PHM pre motoristov uviedol, že keď sa vojenská akcia skončí, ceny vraj padnú veľmi rýchlo. „Ak teraz vzrastú, tak vzrastú, ale toto (útok na Irán, pozn. red.) je oveľa dôležitejšie ako to, že nafta o niečo zdražie,“ dodal americký prezident.
Prezidentov optimizmus vychádza z presvedčenia, že kľúčová cesta pre svetový obchod, teda Hormuzský prieliv, zostane minimálne v nejakej podobe priechodná, no to je viac než otázne. Podľa Trumpových slov sa netreba obávať blokády, pretože iránske námorníctvo je údajne po amerických úderoch prakticky paralyzované.
Napätie v Bielom dome
Hoci prezident navonok zachováva pokoj, v zákulisí administratívy podľa zdrojov blízkych Bielemu domu vládne značná nervozita. Šéfka jeho kancelárie Susie Wilesová údajne varovala, že ak sa rast cien nepodarí zastaviť, pre republikánov to v blížiacich sa voľbách bude mať katastrofálne následky.
Ceny ropy Brent sa už dostali na 90 amerických dolárov, čo je najviac od jari 2024. Navyše, eskalujúci vojenský konflikt medzi Iránom, Izraelom a Spojenými štátmi napovedá tomu, že zdražovanie vzácnej suroviny bude pokračovať.
Vojenské aktivity priniesli kompletný útlm dopravy cez Hormuzský prieliv. Táto námorná cesta, ktorou preteká pätina svetovej produkcie ropy a plynu, je momentálne fakticky zablokovaná.
Lode sa plavia inak, kríza eskaluje
Prepravný gigant Maersk už pozastavil kľúčové trasy spájajúce Áziu, Blízky východ a Európu. Lode sú nútené zdĺhavo obchádzať Afriku. Katarský minister energetiky Saad bin Sharia al-Kaabi varoval, že ak blokáda potrvá ďalšie dva až tri týždne, ceny ropy môžu vystreliť až na 150 amerických dolárov za barel.
Situácia sa vyhrotila aj na trhu so zemným plynom. Spoločnosť QatarEnergy oficiálne vyhlásila núdzový stav po tom, čo útok iránskeho dronu vážne poškodil jej najväčšie terminály na skvapalnený zemný plyn (LNG).
Podľa ministra by návrat k bežným dodávkam trval týždne až mesiace aj v prípade, že by sa boje zastavili okamžite. Súčasná eskalácia podľa neho reálne ohrozuje stabilitu globálnej ekonomiky.
USA odmietli pomoc zo strategických zásob
Trump nateraz striktne odmieta uvoľnenie ropy zo strategických ropných rezerv Spojených štátov. Biely dom sa stále spolieha na stratégiu krátkej vojenskej akcie. Jeho poradcovia predpokladajú, že vojenský zásah nebude trvať dlhšie ako päť týždňov a trh sa vraj následne sám skoriguje.
Analytici upozorňujú, že zo strany Trumpa ide o hazardnú hru s cenami energií, ktorá môže výrazne ovplyvniť peňaženky bežných ľudí na celom svete, teda nielen Američanov, ale aj Slovákov.
Ak vojenský konflikt potrvá dlhšie, situácia sa môže zmeniť na dlhodobú inflačnú krízu. Liter nafty či benzínu by sa pri najhorších scenároch mohol aj na Slovensku dostať nad cenu dvoch eur.
Zdroj: Business Insider
K autám to Alexa ťahalo odmalička. Dnes rád mapuje kľúčové zmeny v automobilovom sektore a dopravných predpisoch. Rozumie témam, ktoré trápia moderných motoristov, a snaží sa ich vysvetľovať ľudskou rečou. Okrem toho, že Alex Šefčík upozorňuje vodičov na blížiace sa zmeny, rád píše o novinkách vo svete automoto. Na autá sa pozerá hlavne prakticky z pohľadu toho, čo prinášajú ľuďom v každodennom živote. E-mailový kontakt pre pripomienky a návrhy tém: alexsefcik20@gmail.com














