Je to nová dopravná značka? Hrozí pokuta v tisícoch, vysvetlenie prekvapí
Existuje toto značenie ako nová dopravná značka, alebo čo sa presne udialo? Máme pre vás jednoznačnú odpoveď, ktorá vám všetko vyjasní.
Vydané Text: Alex
Previnilcom hrozí trestné stíhanie
Stačilo pridať dve čierne bodky a nová dopravná značka bola na svete. Ibažeby nie? Na dopravnej značke v nemeckom meste Regenstauf (pri Regensburgu) práve dve čierne bodky úplne zmenili jej význam. Z pôvodného varovania pred nerovnosťou na ceste sa zrazu stalo akési komické dopravné značenie, ktoré vyvolalo u motoristov pobavenie. Na sociálnych sieťach pribudli mnohé zmätené reakcie vodičov.
Nemecká polícia však upozorňuje pacháteľov: „Nejde o vtip, ale o trestný čin,“ cituje slová policajného hovorcu nemecký denník Mittelbayerische Zeitung. Na sociálnych sieťach naopak pribúdajú komentáre v uvoľnenejšom tóne, niektorým podľa všetkého nová dopravná značka očividne nevadí: „Veď to stačí zotrieť handričkou a riedidlom a je po probléme,“ napísal jeden používateľ. Ďalší vodič si zavtipkoval: „Myslím, že tá značka bola len dlho na slnku a trocha sa nafúkla.“
Hoci verejnosť často vníma takéto prípady ako neškodné, z právneho hľadiska to tak nie je. Kto dopravnú značku akokoľvek nepovoleným spôsobom zmení, prípadne na ňu kreslí alebo lepí nálepky, dopúšťa sa spravidla trestného činu poškodzovania cudzej veci podľa nemeckého trestného zákona.
Aj na Slovensku platí, že konkrétne cestný zákon počíta s tým, že hrozí trest tomu, kto „zamení, pozmení, premiestni, odstráni, umiestni alebo zakryje dopravnú značku alebo iné zariadenie, ktoré je súčasťou pozemnej komunikácie.“ Ak sa napríklad slovenská firma svojvoľne rozhodne, že už nechce, aby pri jej závode bola umietnená dopravná značka obmedzujúca rýchlosť, hrozí jej pokuta až 33 tisíc eur, ak takýto čin vykoná.
Pokuta aj náklady, ktoré by stála nová dopravná značka
V Nemecku je dôležité pri posudzovaní poškodenia dopravnej značky nielen to, či je značenie aj po samozvanej úprave čitateľné, ale rozhoduje fakt, či vznikli náklady na jeho vyčistenie alebo výmenu. Potvrdil to skorší verdikt okresného súdu v Norimbergu, ktorý uložil páchateľovi pokutu 1 500 eur a povinnosť uhradiť rovnakú cenu, akú by stála nová dopravná značka, keďže symbol na tej pôvodnej premaľoval a následne zostal nečitateľný.
Ešte tvrdší verdikt vyniesol krajinský súd v Mníchove, keď istý muž polepil viaceré značky trvalými nálepkami. Výsledkom bola škoda v päťcifernom hodnote a trest deväť mesiacov väzenia podmienečne.
Nebezpečný čin, môžete skončiť vo väzení
Ak sa v Nemecku pustíte do manipulácie s dopravnými značkami napríklad ich otočením, premiestnením či úplným odstránením, úrady môžu situáciu právne vyhodnotiť aj ako nebezpečný zásah do cestnej premávky.
Prípad zo súdu vo Wiesbadene ukázal, že muž, ktorý úmyselne preložil dopravnú značku na stavenisku, dostal trest v podobe väzenia na šesť mesiacov podmienečne a peňažnú pokutu, keďže došlo k priamej hrozbe pre bezpečnosť dopravy.

Polícia nemá pre poškodzovanie dopravných značiek pochopenie nikde na svete.
Ak ide o menej závažné konanie, napríklad malú nálepku na dopravnej značke, ktorá nebráni čitateľnosti a neohrozuje premávku, môžu policajti a úrady posúdiť tento čin ako priestupok. V takom prípade hrozí napríklad v Nemecku pokuta 15 eur. Aj v týchto prípadoch však môže tamojšia samopráva požadovať preplatenie čistenia alebo výmeny značenia. Nová dopravná značka často stojí stovky eur.
Hoci sa niektoré prípady nedovolenej úpravy dopravných značiek môžu javiť ako neškodné vtipy, manipulácia s dopravným značením je z právneho hľadiska nielen v Nemecku vážna vec.
V najlepšom prípade to skončí pokutou, v horšom prípade trestným stíhaním, náhradou škody alebo dokonca trestom odňatia slobody. Značky sú súčasťou ciest všade vo svete a tak ku nim treba aj pristupovať – ide v prvom rade o bezpečnosť cestnej premávky. Nová dopravná značka vzniká vždy po rozhodnutí zodpovedných úradov a nie na základe kreativity niektorých jedincov.