Aktualita
Nový zákaz naftových a benzínových áut. Skončia milióny vozidiel
Koniec spaľovacích motorov v osobných vozidlách vo veľkej metropole je na spadnutie.
Ovplyvnilo by to milióny vodičov, ktorí dnes do svojich áut tankujú diesel či benzín.
Vydané Text: Redakcia
Rýchlo rastúcu metropolu, indický Bombaj s viac ako 20 miliónmi obyvateľov trápi znečistenie ovzdušia, preplnené ulice a neutíchajúca doprava, ktorej je každým rokom čoraz viac. Ako ďalej? Túto otázku sa pýtajú indickí politici, úradníci a viaceré štátne inštitúcie. Najvyšší súd v indickom Bombaji preto bije na poplach. Riešením má byť nový zákaz benzínových a naftových áut.
Prognózy pre veľkomesto nie sú vôbec priaznivé. Zhoršujúce sa ovzdušie a dopravné zápchy negatívne ovplyvňujú nielen kvalitu života, ale aj ekonomiku mesta. V reakcii na tento problém sa miestna vláda rozhodla zriadiť výbor, ktorý preskúma možnosti zákazu nafty a benzínu a v osobných autách. Išlo by o postupné vyradenie vozidiel so spaľovacími motormi.
Hrozí zákaz naftových a benzínových áut
Výsledkom tejto iniciatívy má byť podľa správ tamojších médií zákaz benzínových a naftových vozidiel v Bombaji. Cieľom je, aby v metropolitnej oblasti mohli jazdiť len elektromobily a vozidlá na stlačený zemný plyn (CNG). Tento krok má prispieť k zlepšeniu kvality ovzdušia a potlačiť neudržateľnú individuálnu cestnú dopravu.
Inzercia
Napriek ambicióznym plánom bude prechod na elektromobily v Indii náročný. Elektrické autá sú v súčasnosti pre miestnych obyvateľov jednoducho príliš drahé. Navyše, infraštruktúra nabíjacích staníc je nedostatočná. Napriek snahám o rozmach elektrického pohonu preto môže celý pokus stále stroskotať. Veď napokon, svoje ťažkosti aktuálne zažíva elektromobilita aj v EÚ, kde schválili koniec predaja spaľovacích áut po roku 2035.
V prípade európskych krajín sa však ukázalo, že predaje elektromobilov nerastú tak rýchlo, ako si to Brusel predsavzal. V Nemecku, teda na najväčšom trhu EÚ, záujem o elektrické autá prudko ochladol po tom, ako Nemci zrušili dotácie na nákup áut na elektrických pohon.
Ak nový indický plán uspeje, môže byť dôležitým impulzom k udržateľnejšiemu a zdravšiemu mestu. Bombaj by sa tak zaradil medzi svetové metropoly, ktoré aktívne bojujú proti znečisteniu ovzdušia a podporujú ekologickú mobilitu. Dôležité však bude aj to, ako sa rozhodnú tamojší politici elektromobilitu podporiť. Príkladov je mnoho, či už sú to dotácie na elektromobily, daňové úľavy, preferencia na cestách či pri parkovaní.
Inzercia
Zdroj: Focus