Aktualita
Tesla Cybertruck pre zvieratá? Potkany si šoférovanie doslova užívajú
Potkany v laboratóriu si užívajú jazdu vo vlastných autách. Kto by povedal, že šoférovanie zlepšuje ich duševné.
Vydané Text: Ivan Kratochvíl
Na Univerzite v Richmonde sa dejú veci, ktoré by sme mohli považovať za sci-fi – až kým nevidíme výsledky. Neurovedkyňa Kelly Lambert už od roku 2019 skúma správanie malých hlodavcov za volantom a výsledky sú fascinujúce. Nielenže potkany zvládli jazdu na svojich mini autíčkach, ale dokonca si ju dokážu vychutnať!
Začalo to jednoduchými modelmi vyrobenými z plastových fliaš a kolesami z detskej stavebnice. Potkany stáli na hliníkovej podlahe a pomocou troch medených drôtov ovládali smer jazdy – rovno, doprava alebo doľava. Ak zvládli trasu, na konci ich čakala sladká odmena. Aj keď to celé vyzeralo ako zábavný experiment, Lambert si už vtedy všimla niečo zaujímavé: samotná jazda mala pozitívny vplyv na duševný stav zvierat.
Šoférovanie ako terapia? Potkany na to prišli prvé!
Podľa výskumov sa potkany po zvládnutí tejto novej zručnosti stávali odolnejšími voči stresu, sebavedomejšími a celkovo spokojnejšími so svojím životom. Tento efekt prekvapil samotných vedcov, ktorí ďalej pracovali na vylepšovaní svojich potkaních vozidiel.
Inzercia
Dnes už potkany jazdia na elektrickom modeli Rat Car II, ktorý vyvinula Katedra robotiky na univerzite. Tento „superstroj“ je vybavený ergonomickými ovládacími pákami a plnohodnotným sedadlom pre vodiča. Lambert ho so smiechom označila za „Tesla Cybertruck pre hlodavce“.
A hoci by sa mohlo zdať, že potkany jazdia len kvôli odmenám, experimenty ukazujú pravý opak. Keď mali možnosť vybrať si medzi pochúťkou na krátkej ceste alebo jazdou autom za rovnakou odmenou, väčšina si zvolila dlhšiu trasu v aute. Jazda im jednoducho prináša radosť.
Chvosty hore: Znamenie šťastia a dopamínu
Potkany sa počas jazdy správajú zaujímavo. Ich zdvihnuté chvosty signalizujú vzrušenie, ktoré vedci porovnávajú so zvýšením dopamínu – hormónu šťastia. Tento efekt je podobný tomu, čo vedci zaznamenali pri potkanoch, ktorým boli podávané opioidy. Jednoducho povedané, jazda autom u potkanov aktivuje rovnaké mechanizmy potešenia ako u ľudí, ktorí sa tešia na niečo príjemné.
Pre neurovedcov je tento výskum kľúčový. Ukazuje, že potešenie neprichádza len z dosiahnutia cieľa, ale aj zo samotnej cesty. „Potkany nám pomáhajú pochopiť nervové princípy, ktoré riadia každodenné správanie. V dobe okamžitého uspokojenia dokazujú, že plánovanie a predvídanie môžu byť zdrojom radosti a kľúčom k zdravej psychike,“ vysvetľuje Lambert.
Výskum má širšie dôsledky nielen pre pochopenie pozitívnych zážitkov, ale aj pre štúdium negatívnych emócií. Potkany totiž ukazujú, že radosť nie je len výsledkom dosiahnutia cieľa – niekedy je najväčším potešením užívať si samotnú cestu. Možno práve toto je ponaučenie, ktoré si môžeme vziať aj do svojho života.
Ako predať ojazdené auto rýchlo a za dobrú cenu? Týchto 8 tipov je pre každého