NOVÝ MODEL

Nový Rolls-Royce Amethyst Droptail: Takto vyzerá pocta rodinnému dedičstvu, keď si niekto rodinu skutočne váži

Rolls-Royce to dokázal opäť. Vytvoril štyri jedinečné autá na objednávku pre klienta, ktorý vybudoval úspešný biznis z malého butiku.

Keď dosiahnete veľké úspechy, je prirodzené odmeniť sa niečím výnimočným - napríklad vozidlom od Rolls-Royce, aké nebude mať nikto iný na svete.
Vydané  Text: 

Rolls-Royce predstavil nový model Amethyst Droptail, ktorý možno považovať za skutočné majstrovské dielo karosárskeho umenia. Tento automobil bol vyrobený na špeciálnu objednávku jedného z klientov a oslavuje jeho kultúrne dedičstvo, rodinné korene a osobné vášne.

Amethyst Droptail je moderná interpretácia roadsteru, ktorý cielene vytvára intímne a príjemné prostredie v interiéri, čím zosobňuje romantiku jazdy vo dvojici.

Celkovo budú vyrobené iba štyri exempláre tohto modelu a aj keď budú mať podobný dizajn karosérie, každý z nich bude jedinečný a osobitý, pretože bude odzrkadľovať životný príbeh svojho majiteľa.

Inšpiráciou pre Amethyst Droptail je vzácny minerál ametyst, ktorý symbolizuje ušľachtilosť, jasnosť a odolnosť. Tento minerál je tiež talizmanom klienta, ktorý si objednal vozidlo. Vznik tohto automobilu bol iniciatívou samotného objednávateľa, ktorého rodinný podnik sa vyvinul z malého butiku s drahými kameňmi na medzinárodnú firmu so širokým spektrom podnikateľských aktivít. Amethyst Droptail tak slúži ako pocta rodinnému dedičstvu.

Inzercia


Základnými prvkami verzie Amethyst Droptail sú tiché umenie a jemná elegancia, ktoré vyjadrujú výnimočný umelecký cit objednávateľa. Farba karosérie zachytáva odtiene divokého kvetu gomfrény hlávkatej, ktorý kvitne v púšti v blízkosti jedného z majiteľových sídiel. Kombinácia strieborného odtieňa inšpirovaného gomfrénou hlávkatej a hlbokou fialovou kontrastnou farbou nazývanou Amethyst odráža rôzne fázy kvitnutia tohto kvetu.

Spodné časti vozidla sú vyrobené z jemne tónovaných uhlíkových vlákien, ktoré sa za bežných svetelných podmienok zdajú byť jednofarebné. No pri dôkladnejšom skúmaní je možné odhaliť komplexný šípovitý vzor, ktorý je symetricky zladený v oboch osiach. Pri slnečnom svetle je tiež viditeľný jemný náznak fialového odtieňa na vnútornej strane 22-palcových diskov kolies.

Jedinečné spracovanie mriežky chladiča je inšpirované antickým Panteónom a odráža ďalšiu vášeň objednávateľa a jeho rodiny, a to hodinárstvo haute horlogerie. Lamely mriežky modelu Amethyst Droptail sú jemne prehnuté, ručne brúsené a leštené. Precízna linka oddelujúca tieto dve povrchové úpravy je výsledkom viac ako 50 hodín kolektívnej práce.

Ametystové kabošóny, ktoré zdobia podstavec so Spirit of Ecstasy, a tiež interiérové prvky, slúžia ako pocta prvým podnikateľským začiatkom klienta v oblasti obchodu s drahými kameňmi a vzácnymi minerálmi. Každý jednotlivý kameň bol dôkladne preskúmaný a ohodnotený odborníkmi z klientovej spoločnosti a potom osobne schválený priamo klientom.

Počas vývoja modelu Amethyst Droptail bola vykonaná rozsiahla paleta skúšok s povrchom presklenia strechy, pričom bolo vytvorených viac ako 60 farebných verzií snažiac sa nájsť optimálne zladenie.

Aby sa zabezpečilo, že majiteľ bude môcť využívať model Amethyst Droptail v rôznych klimatických podmienkach, drevené časti interiéru podstúpili náročné testy, ktoré zodpovedali rovnakým požiadavkám ako vonkajšie časti. Celkovo bolo testovaných viac ako 150 vzoriek, pričom sa vynaložilo 8 000 hodín na skúšky, zahŕňajúce simuláciu dlhodobého vystavenia slnečnému žiareniu, hodnotenie svetelnej stálosti a testy odolnosti pri extrémnych teplotách od +80 °C do -30 °C.

Program výroby karosérií na mieru Coachbuild od automobilky Rolls-Royce predstavuje ekvivalent zákazkového šitia haute couture a predstavuje vrchol produkcie značky Rolls-Royce. Bol vytvorený pre vizionárov a mecenášov značky, ktorí túžia po niečom viac, než čo ponúkajú štandardné modely Rolls-Royce. Program Coachbuild umožňuje klientom vytvoriť výrazné a kreatívne vyjadrenie ich osobného vkusu.

 
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.