Nový Renault Espace oficiálne: 7 miest výrobca zachová, to najpodstatnejšie sa však mení

V novembri to bude už 40 rokov, čo francúzska automobilka predstavila model Espace. Teraz vstupuje do novej éry.
Vydané Text: 
Automobilka Renault sa pustila do prvej fázy predstavovania novej generácie modelu Espace (francúzsky sa vyslovuje ako ‚espas‘). Ikonický automobil s pridanou rodinnou hodnotou, ktorý využíval karosársku koncepciu MPV, bude od novej šiestej generácie SUV. Orientácia na rodinne založeného zákazníka by však predpokladane mala byt zachovaná a rovnako automobil ponúkne popri štandardnej 5-miestnej aj 7-miestnu konfiguráciu. Doteraz bol pre model Espace, ktorý automobilka prvýkrát odhalila v novembri 1983, teda pred takmer 40 rokmi, typický práve veľkorysý vnútorný priestor s pôsobivou výškou interiéru (práve vďaka koncepcii MPV s nízkym podvozkom a vysokou strechou) s dovedna siedmimi sedadlami.
Na zverejnenom videu možno pozorovať iba jeden dynamický záber zadnej časti vozidla (screenshot vyššie). Zadné svetlá siahajú až takmer k logu značky Renault, ktoré má nové grafické vyhotovenie a názov ESPACE obsahuje aj štylizované písmeno E (rovnaké, aké má napríklad SUV AUSTRAL E), čím avizuje elektrifikovaný pohon. Keďže je na zadnom okne viditeľný stierač, zrejme nepôjde o SUV-kupé, čo nás vedie k predpokladu, že aj z profilu si nový Renault Espace zachová skôr „kvádrový profil“, ktorý nachádza veľký význam vo využiteľnosti batožinového priestoru. Renault zatiaľ neupresňuje podrobnosti, zverejnil iba stručný text o tom, že nový Espace bude postavený na platforme CMF-CD Aliancie a jeho svetová premiéra sa odohrá na jar 2023. Ruský motoristický denník Kolesa.ru medzičasom zverejnil svoje vlastné vizualizácie-predstavy o novom dizajne modelu Espace. V podstate vychádza z modelu Austral a adaptuje dizajn predných partií, ktoré poznáme napríklad z modelov Megane: Poznámka: uvedené fotografie sa nachádzajú na serveri topcarnews.net
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Športový crossover

  Predstavujeme CUPRA Formentor: Rodí sa ikona

 • Model Formentor vznikol ako prvý vlastný model značky Cupra. Pri prvom predstavení vyvolal rozruch a vzbudil veľký záujem, čím pomohol, že sa nová značka naplno presadila. Odvtedy sa Cupra zapísala do povedomia a Formentor si získal mnoho priaznivcov.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024