Nový Renault Espace oficiálne: 7 miest výrobca zachová, to najpodstatnejšie sa však mení

V novembri to bude už 40 rokov, čo francúzska automobilka predstavila model Espace. Teraz vstupuje do novej éry.
Vydané  Text: 

Automobilka Renault sa pustila do prvej fázy predstavovania novej generácie modelu Espace (francúzsky sa vyslovuje ako ‚espas‘). Ikonický automobil s pridanou rodinnou hodnotou, ktorý využíval karosársku koncepciu MPV, bude od novej šiestej generácie SUV. Orientácia na rodinne založeného zákazníka by však predpokladane mala byt zachovaná a rovnako automobil ponúkne popri štandardnej 5-miestnej aj 7-miestnu konfiguráciu. Doteraz bol pre model Espace, ktorý automobilka prvýkrát odhalila v novembri 1983, teda pred takmer 40 rokmi, typický práve veľkorysý vnútorný priestor s pôsobivou výškou interiéru (práve vďaka koncepcii MPV s nízkym podvozkom a vysokou strechou) s dovedna siedmimi sedadlami.
Na zverejnenom videu možno pozorovať iba jeden dynamický záber zadnej časti vozidla (screenshot vyššie). Zadné svetlá siahajú až takmer k logu značky Renault, ktoré má nové grafické vyhotovenie a názov ESPACE obsahuje aj štylizované písmeno E (rovnaké, aké má napríklad SUV AUSTRAL E), čím avizuje elektrifikovaný pohon. Keďže je na zadnom okne viditeľný stierač, zrejme nepôjde o SUV-kupé, čo nás vedie k predpokladu, že aj z profilu si nový Renault Espace zachová skôr „kvádrový profil“, ktorý nachádza veľký význam vo využiteľnosti batožinového priestoru. Renault zatiaľ neupresňuje podrobnosti, zverejnil iba stručný text o tom, že nový Espace bude postavený na platforme CMF-CD Aliancie a jeho svetová premiéra sa odohrá na jar 2023. Ruský motoristický denník Kolesa.ru medzičasom zverejnil svoje vlastné vizualizácie-predstavy o novom dizajne modelu Espace. V podstate vychádza z modelu Austral a adaptuje dizajn predných partií, ktoré poznáme napríklad z modelov Megane: Poznámka: uvedené fotografie sa nachádzajú na serveri topcarnews.net
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.
 • Aktualizované

  Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

 • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

   Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.