Aktuality

ANKETA: Keby spoločnosť Apple začala vyrábať autá, štvrtina motoristov by uvažovala nad kúpou jedného z nich

Apple Car, Tim Cook,
Zdroj: Peter Orosz

Strategic Vision práve zverejnila výsledky ročnej štúdie, ktorá tento rok oslovila 200 000 majiteľov nových vozidiel. Konzultačná firma prvýkrát zaradila do skupiny spotrebiteľských značiek aj Apple. Výsledky prekvapili takmer každého.

Až 26 % uviedlo, že by „určite uvažovali“ nad kúpou vozidla od spoločnosti Apple. Technologický gigant tak skončil v tesnom závese za Toyotou a Hondou, ktoré obsadili popredné priečky. A ďalších 24 % zaškrtlo najvyššie možné hodnotenie pri otázkach týkajúcich sa vnímanej kvality značky, čím Apple výrazne prekonal ďalšie spoločnosti v prieskume.

Všetky dáta naznačujú, že popri telefónoch, počítačoch, hodinkách a televíznych prijímačoch by spotrebitelia mali veľký záujem aj o autá od kalifornskej technologickej spoločnosti. Ani po rokoch špekulácií a diskutovania na internete však stále nie je jasné, či Tim Cook skutočne „požehná“ výrobu takéhoto produktu.

„Ešte uvidíme, s čím skutočne prídeme na trh,“ povedal minulý rok pre New York Times generálny riaditeľ tohto technologického giganta. „Interne skúmame množstvo vecí. Mnohé z nich nikdy neuvidia svetlo sveta."

Apple Car [vizualizácia]
Aj takto by mohlo v budúcnosti vyzerať Apple Car
Zdroj: Vanarama

Automobil od spoločnosti Apple by mohol byť impozantnou silou, najmä vzhľadom na to, koľko technických inovácií spotrebitelia v moderných autách očakávajú. Mnohí etablovaní výrobcovia spomínané očakávania jednoducho nedokážu naplniť.

Dnes však Applu chýba priemyselný partner, ktorý by sa o výrobu vozidiel postaral. Do úvahy však môžeme zahrnúť firmu Foxconn, ktorá nedávno získala bývalý montážny závod General Motors v Ohiu od startupu Lordstown Motors. Táto továreň je navyše dostatočne veľká na to, aby bez problémov vyrobila 400 000 vozidiel ročne.

Štúdia Strategic Vision naznačuje, že výrobcovia automobilov dnes majú problémy reagovať na konkurenčnú hrozbu spoločnosti Tesla. A vyzerá to tak, že aj samotná Tesla by musela zápasiť o svoje postavenie v prípade predstavenia nového modelu od Applu. Viac ako 50 percent majiteľov Tesly totiž uviedlo, že by určite uvažovali nad budúcim vozidlom od Apple.

Prečítajte si aj:


Pozeráme sa na auto od Apple? Toto sú prvé prototypy, ktoré predstavil výrobca iPhonov

Peter Orosz


Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie