Aktuality

BMW sa lúči so svojím prelomovým modelom. Príde v exkluzívnej edícii HomeRun.

BMW i3s HomeRun
Edícia HomeRun príde v tmavých lakovaniach. Frozen Dark Grey je jedným z dvojice dostupných prevedení.

BMW sa v týchto dňoch oficiálne lúči s modelom, ktorý od základov zmenil vnímanie modernej mobility značky. BMW i3, ktoré prvýkrát debutovalo v roku 2013, prinieslo viacero prelomových riešení. Tie v konečnom dôsledku vidíme aj dnes na tých najprémiovejších modeloch značky.

Pre samotnú automobilku bola i3 dôležitá aj preto, že dokázala osloviť zákazníkov, ktorí o BMW dovtedy nejavili záujem. Teraz sa však táto éra oficiálne končí.

Pritiahla až 80 % nových zákazníkov

BMW i3, ktoré schádzalo z výrobných liniek v továrni v Lipsku, len prednedávnom dosiahlo významný míľnik. Podarilo sa ho za osem a pol roka vyrobiť úctyhodných 250-tisíc kusov. Tým sa zároveň stáva najpredávanejším prémiovým kompaktom v elektrickom segmente. To však nie je všetko. Automobilka môže elektrickej i3 vďačiť aj za nových zákazníkov. V počiatočných rokoch predaja siahlo po tomto modeli až 80 % zákazníkov, ktorí boli v BMW úplnými nováčikmi.

BMW i3s HomeRun
V strede môžete vidieť jubilejný 250 000. kus BMW i3 obklopený modelmi i3s HomeRun.

Auto, ktoré bolo charakteristické predovšetkým svojimi veľkými a extrémne úzkymi kolesami umiestnenými v rohoch karosérie, tak dnes prichádza s finálnou edíciou. Tú výrobca nazval celkom symbolicky HomeRun, čo predstavuje akýsi návrat domov. Typickými črtami finálnej série sú napríklad matný lak Frozen, ktorý je pri i3 použitý vôbec po prvýkrát. Nebude chýbať ani pomyselný punc exkluzivity. BMW i3s HomeRun bude totiž vyrobený len v počte desiatich kusov.

Na palube to najlepšie

K dispozícii bude dvojica lakovaní. Frozen Dark Gray a Frozen Dark Red II budú posledným lakovaním, ktoré aktuálna i3 dostane. Okrem toho budú k dispozícii aj 20-palcové disky kolies s dvojlúčovým dizajnom, elektricky ovládateľné strešné okno s ochranou proti slnečnému žiareniu či adaptívne LED svetlomety.

Finálna edícia okrem toho prinesie interiér Suite odetý do tmavých odtieňov. Ten zahŕňa napríklad kožené čalúnenie Vernasca Dark Truffle, kožený prístrojový panel, kožený volant s pozinkovaným obložením, čalúnenie strechy v sivej farbe Carum, ambientné osvetlenie a samozrejme nesmie chýbať ani uvítacie osvetlenie.

BMW i3s HomeRun
Frozen Dark Red II je jedným z lakovaní finálnej edície HomeRun.

Nechýba ani najlepšia ponuka asistenčných systémov a palubnej zábavy: napríklad hi-fi audio systém Harman Kardon či neustále pripojenie k online hudobnej knižnici s paušálom.

Ovenčená oceneniami

Továreň v Lipsku, kde elektrická i3 vznikala pre 74 krajín sveta, sa už dnes pripravuje na novú éru. Tá bude výrazným spôsobom prepojená s produkciou dielov pre elektromobily a neskôr sa sem dostane aj výroba MINI Countryman v plne elektrickej verzii.

Každopádne, prípadný pokračovateľ tradície položenej modelom BMW i3 to bude mať poriadne ťažké. Malý prémiový elektromobil sa totiž môže tešiť z viacerých prestížnych ocenení medzi, ktoré patrí napríklad "UK Car of the Year", "Green Car of the Year", "Classic of the Future" a "Swiss Car of the Year". Nesmieme zabudnúť ani na "World Car Design Award" či "iF gold product design award" a francúzsku cenu "Trophée de l'argus".

BMW i3s HomeRun
Každý z desiatich vyrobených kusov ponesie plaketu s označením.

Prečítajte si aj:


BMW M oslavuje 50 rokov a predstavuje prvé M3 kombi v histórii. M3 Touring si zamilujete

ERIK STRÍŽ


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie