Aktuality

Po 30 rokoch končí éra francúzskych MPV! Citroën zastavuje výrobou modelu Grand C4 SpaceTourer

Láska Európanov k viacúčelovým vozidlám kategórie MPV je dnes už len vzdialenou spomienkou. Nárast popularity modelov SUV prinútil výrobcov automobilov prispôsobiť svoju ponuku novým trendom na trhu. Citroën nezašiel tak ďaleko, aby povedal, že SUV v podstate zabilo celý segment rodinných áut, avšak každému je jasné, čo mali týmto vyjadrením na mysli: „zmeny očakávaní v oblasti modernosti, štýlu a použitia odvrátili zákazníkov od modelov MPV.“

Po takmer 30 rokoch opúšťa francúzska automobilka segment rodinných MPV, ukončenie výroby posledného modelu Grand C4 SpaceTourer je naplánované na začiatok júla. Citroën predával modely MPV už od roku 1994. K prvým môžeme zaradiť model Evasion, z ktorého sa predalo viac ako 120 000 kusov.

Väčší model C8 prišiel v roku 2002 a v ponuke sa udržal celých 12 rokov, do dôchodku odišiel v júni 2014 po 150 000 predaných kusoch. Bola to však Xsara Picasso, ktorá spôsobila explóziu segmentu MPV, pričom hneď po predstavení v roku 1999 sa predalo najmenej 180 000 vozidiel. Francúzska automobilka si tento model nechala vo svojom portfóliu až do roku 2012, celkovo sa jej podarilo predať ohromných 1,76 milióna vozidiel.

Citroen Xsara Picasso 1.6 HDI (2004)

Pokiaľ ide o Grand C4 SpaceTourer, jeho korene siahajú do roku 2006, keď bol uvedený na trh pôvodný model C4 Picasso. Druhá generácia sa ukázala v roku 2013 spoločne s delenými svetlometmi, ktoré sa stali charakteristickým dizajnovým prvkom novodobých Citroënov. Začiatkom roka 2018 zmenila svoj názov na C4 SpaceTourer, čo ovplyvnilo aj väčšiu verziu s názvom Grand C4 SpaceTourer. Kratší päťmiestny model to vzdal v roku 2020 a teraz prišiel rad aj na sedemmiestne MPV.

Nový Citroën C4 Picasso/Grand C4 Picasso Nové FOTO

Najlepším rokom pre Citroën z hľadiska dopytu po MPV bol rok 2007, keď značka kombinovane predala 115 000 kusov Xsary Picasso a 215 000 kusov C4 Picasso. Náhradou za klasické MPV sú dnes osobné dodávky Berlingo a SpaceTourer.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie