Aktuality

Prosby fanúšikov sú vyslyšané! Toyota uvedie model, po ktorom jej milovníci volali roky!

toyota supra manual
Zdroj: Toyota

Ak by sme sa pozreli na aktuálnu ponuku superšportov viacerých značiek, bolo by z čoho vyberať. Avšak keby sme, ako praví fanúšikovia motoršportu, chceli siahnuť po poriadne výkonnom a zábavnom aute s manuálnou prevodovkou, výber by sa nám poriadne zúžil. Našťastie, aj v najväčších automobilkách stále existujú praví fanúšikovia športovej jazdy.

Reinkarnovaný názov Supra sme mohli v portfóliu japonskej Toyoty opäť zazrieť v roku 2019. Po dlhých sedemnástich rokoch sa vďaka partnerstvu s BMW podarilo oživiť legendu, ktorú poznajú azda všetci, ktorí čo i len trochu pričuchli k motoršportu. Od predstavenia 5. generácie Supry už teda uplynul nejaký ten čas, no pravým entuziastom akosi stále v ponuke motorizácií niečo chýbalo. Tým niečím bola manuálna prevodovka.

toyota supra manual
Zdroj: Toyota

6-stupňový manuál je späť!

Teraz sa to však všetko mení. Podľa viacerých informácií totiž Toyota potvrdila príchod modelu Supra so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Automobilka sa k tomuto kroku uchýlila po prosbách jej skalných fanúšikov, ktorí na viacerých oficiálnych kanáloch žiadali prevodovku, ktorá k Supre neodmysliteľne patrí.

Nový 6-stupňový manuál tak príde do ponuky popri športovej 8-stupňovej automatickej prevodovke. Tá je dnes sériovo k dispozícii pre obe motorizácie vo všetkých výkonových spektrách. Toyota navyše na svojich oficiálnych stránkach zverejnila, že Supra s manuálnou prevodovkou vo vyhotovení „Toyota GR Supra Manual Transmission“ bude k svojej DNA divízie GAZOO Racing odkazovať červeným nápisom SUPRA na zadnej časti auta. Výrobca navyše svojich „skalných“ navnadil aj pohľadom na pedálové ústrojenstvo, kde nemôže chýbať spojkový pedál.

toyota supra manual
Zdroj: Toyota

Ešte výkonnejšia Supra?

Zatiaľ nie je presne jasné, či novú manuálnu prevodovku dostanú obe motorizácie alebo bude k dispozícii len v slabšom 4-valcovom vyhotovení. Ak by chcela Toyota odkázať na minulosť v plnej paráde, manuál by mal mať k dispozícii každý, kto ho bude chcieť.

Okrem toho stále existujú aj špekulácie, že Japonci uvedú nový najvýkonnejší variant s označením Supra GRMN, ktorý by mal mať pod kapotou vidlicový 6-valec s výkonom prevyšujúcim 340 koní (Toyota pre japonský, austrálsky, thajský, americký a kanadský trh vyrába Supru s výkonom 382 koní). Takýto špeciál s manuálnou prevodovkou by bol teda poriadnou čerešničkou na torte.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?