Aktuality

Honda a General Motors spájajú sily! Chcú vyrábať dostupné elektromobily pre masy

Test Honda Jazz 1.5 i-MMD Executive | Foto: Juraj Hrivnák pre auto motor a šport 2021

Výrobcovia tvrdia, že táto spolupráca umožní globálnu výrobu „miliónov“ elektrických vozidiel vrátane kompaktných crossoverov. Nové modely budú založené na globálnej elektrickej architektúre poháňanej batériovou technológiou Ultium od GM.

Obe automobilky si už stanovili ambiciózne ciele pre elektromobily. Honda sa snaží dosiahnuť uhlíkovú neutralitu na globálnej báze do roku 2050 a GM dúfa, že do roku 2035 bude mať rad modelov s čisto elektrickým pohonom.

„Spoločnou prácou nasmerujeme ľudí na celom svete k elektromobilom rýchlejšie,“ uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka GM Mary Barra.

Spoločnosti odmietli poskytnúť približnú cenovku nového elektromobilu, ale Ken Morris, výkonný viceprezident GM pre programy elektrických, autonómnych a palivových článkov, povedal, že vozidlá sa umiestnia pod Chevrolet Equinox EV, a to veľkosťou aj cenou. GM uviedol, že Equinox EV, ktorý príde na trh v roku 2023, bude začínať na približne 30 000 dolároch. Môžeme tak predpokladať, že nové elektrické vozidlá podlezú túto magickú hranicu.

Rick Schostek, výkonný viceprezident pre korporátne operácie v americkej Honde uviedol, že automobilka sa bude snažiť o cenovú paritu so svojimi vozidlami so spaľovacími motormi, ale poznamenal, že zníženie cien elektromobilov na úroveň spaľovacích áut bude chvíľu trvať. Automobilky nateraz plánujú vyrábať elektromobily už vo svojich existujúcich závodoch.

Ako fungujú nabíjacie stanice pre elektromobily?

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie