Aktuality

Dôležitá správa pre majiteľov značky Lada v súvislosti s konfliktom na Ukrajine! Máme informácie o dostupnosti náhradných dielov:

O nové modely značky Lada sa v posledných rokoch začalo zaujímať množstvo motoristov aj na Slovensku. Môžu za to predovšetkým nové modely Vesta, ktoré sú v ponuke v troch karosárskych verziách ako tradičný sedan, kombi a zvýšený crossover s pohonom predných kolies. Jednoduchá technika, atraktívnejší vzhľad a predovšetkým zaujímavá cena patria k najväčším lákadlám týchto modelov. Záujem pretrváva tiež o model 4x4 (známy aj pod názvom Niva), ktorý patrí k najdostupnejším off-roadom na trhu.

Napriek rekordným predajom nových modelov na Slovensku sa ruský AutoVAZ v roku 2019 rozhodol pozastaviť oficiálny import do krajín Európskej únie. Dôvodom boli predovšetkým prísnejšie emisné štandardy, ktoré neumožňovali značke Lada pokračovať v činnosti so súčasným modelovým portfóliom a jeho technologickou výbavou.

Mnohí díleri však naďalej pokračujú v individuálnom dovoze vybraných modelov, takže predaj pokračuje v obmedzenom režime ďalej. Garantovaný je tiež dovoz náhradných dielov, súčasný importér značky LADA na Slovensku – SlovLADA, spol. s r.o. je zaviazaný poskytovať najbližších 10 rokov podporu servisu, plnenia garancií či zabezpečenie náhradných dielov.

V súvislosti s aktuálnym konfliktom, do ktorého je Ruská federácia priamo zapojená, nás zaujímala dostupnosť náhradných dielov pre majiteľov vozidiel na Slovensku. Znepokojenie spôsobili predovšetkým správy o sankciách, ktoré sa dotkli viacerých odvetví a obchodu s Ruskom. Oficiálne vyjadrenie dovozcu náhradných dielov preto nepochybne poteší mnohých majiteľov vozidiel na Slovensku.

„Aktuálna situácia je zlá a momentálne nemáme bližšie informácie. Aktuálne vieme, že dovoz náhradných dielov pre vozidlá Lada nie je obmedzený a diely môžu byť dovážané,“ potvrdil pre autoviny.sk technik spoločnosti SlovLADA.

Vyostrujúci sa konflikt na Ukrajine spoločne s ďalšími sankciami však môžu v budúcnosti spôsobiť predĺženie dodacích lehôt, prípadne výpadky niektorých náhradných dielov. Aj preto by mali majitelia rátať s prípadnými obmedzeniami pri servisovaní alebo opravách vozidiel.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie