Aktuality

Francúzi definitívne ukončili výrobu modelu Talisman. Týmto sa skončila éra sedanov strednej triedy od Renaultu

Posledný zástupca tradičnej strednej triedy v ponuke značky Renault, model Talisman, vydržal vo výrobe štandardných sedem rokov. Na Slovensku však jeho predaj, pre absolútny nezáujem zo strany zákazníkov, značka predčasne ukončila a do konca výrobného cyklu vydržala vlajková loď značky len na vybraných trhoch.

Napriek dostupnosti dvoch karosárskych verzií (sedan a kombi) sa Renaultu podarilo predať iba niečo málo cez 119 000 kusov. Len pre predstavu, predchádzajúca Laguna dosahovala podobné čísla predajov už po prvom roku na trhu. Takže asi netreba ďalej opisovať sklamanie automobilky po predstavení modelu Talisman.

Rozhodne však nemôžeme napísať, že išlo o škaredé alebo nepodarené auto. Talisman však prišiel na trh práve v období, keď sa Európania zamilovali do crossoverov a SUV. A keďže marketingové oddelenie na Talisman takmer úplne zanevrelo, o existencii tohto modelu v ponuke prakticky nikto nevedel.

Je pochopiteľné, že sklamaný Renault na prípravu nástupcu ani nepomyslel a zdá sa, že osud veľkých sedanov francúzskej značky je definitívne spečatený. Nejde však len o samotný Renault, len prednedávnom sme vás informovali o tom, že bola ukončená výroba Passatu sedan bez náhrady. Podobný osud čaká aj Opel Insigniu a európsky Ford Mondeo. Posledné správy navyše naznačujú predčasný koniec Toyoty Camry na európskom trhu.

Zubami aj nechtami sa v ponuke zatiaľ držia Peugeot 508 spoločne s Mazdou 6, ktorá by sa podľa všetkého ešte mohla dočkať budúcej generácie. V súvislosti s aktuálnym stavom v segmente má nakoniec Škoda pripravenú pôdu na to, aby sa Superb stal najobľúbenejším sedanom (liftbackom) strednej triedy.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie