Aktuality

Mstia sa Rusi Toyote, lebo sa Japonci pridali k západu? Asi nie, ale pre istotu pozastavuje výrobu v celej krajine

Výroba automobilov Toyota v japonských závodoch Motomachi v Yokohome a Takaoka v Toyome
Výroba automobilov Toyota v japonských závodoch Motomachi v Yokohome a Takaoka v Toyome

Toyota oznámila, že v utorok 1. marca 2022 pozastaví výrobu vo všetkých japonských výrobných závodoch a príde tak približne o 13 000 áut. Rozhodnutie prichádza po tom, čo jednu spoločnosť dodávajúcu plastové diely a elektronické súčiastky zasiahol údajný kybernetický útok.

Bezprostredne neboli dostupné žiadne informácie o tom, kto stojí za útokom, ani o motíve. K dispozícii sú však špekulácie, ktoré automobilka nepotvrdila.

K kybernetickému útoku prišlo krátko po tom, čo sa Japonsko pripojilo k západným spojencom v záležitosti vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu, hoci nebolo jasné, či útok vôbec súvisí.

Hovorca dodávateľa Kojima Industries povedal, že to vyzeralo na nejaký druh kybernetického útoku. Hovorca Toyoty zasa udalosť z pohľadu automobilky opísal ako „zlyhanie dodávateľského systému“.

Otázka, či sa Rusi mstia Toyote, že sa Japonci pridali k západu, je preto vysoko špekulatívna a vo svojej podstate tendenčná.

Automobilka Toyotav Japonsku prevádzkuje 28 montážnych liniek v 14 závodoch.

O autá je záujem, vyrábať nie je s kým a čím

Bez ohľadu na to, či ide o cielený útok na Kojima Instrustries alebo priamo na Toyotu, incident môže poškodiť úsilie japonskej automobilky vrátiť sa k plnej výrobe po zastavení továrne v januári a februári tohto roka. Poklesy vo výrobe boli dnes už tradične spôsobené nedostatkom čipov a odstávkami súvisiacimi s ochorením COVID-19.

Toyota bola dlhý čas relatívne odolná pred problémami s dodávateľským reťazcom počas väčšiny pandémie, ale jej skladové zásoby sa celkom prirodzene museli vyčerpať. Výroba Toyoty v januári klesla o 15 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Bol to dôsledok potreby zastaviť výrobu v čínskom meste Tianjin, keď vláda vykonala niekoľko kôl masových testov na prítomnosť koronavírusu na obyvateľoch.

Začiatkom tohto mesiaca boli niektoré prevádzky Toyoty v Severnej Amerike ovplyvnené protestmi, ktoré uzavreli niektoré z hlavných obchodných ciest medzi USA a Kanadou.

Prerušenia v prvých dvoch mesiacoch roka podnietili Toyotu, aby znížila svoj cieľ výroby na fiškálny rok do marca na 8,5 milióna vozidiel z predchádzajúceho cieľa 9 miliónov.

Toyota momentálne zisťuje, či môže obnoviť prevádzku koncom tohto týždňa, informoval magazín Nikkei Asia.

Aktualizácia 1.3.2022 8:27: Toyota informovala, že výrobu obnoví v stredu 2. marca 2022.

VIDEO: Výroba automobilov Toyota v japonských závodoch Motomachi v Yokohome a Takaoka v Toyome

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie