Aktuality

Bestseller Volkswagenu je oficiálne späť! Za takúto cenu si môžu zákazníci model e-up! objednať v Nemecku.

volkswagen e-up! 2022
Zdroj: Volkswagen

Pred pár týždňami sa začalo hovoriť o tom, že Volkswagen navráti svoj malý mestský e-up! do produkcie. Objednávky na tento model predčasne skončili v roku 2020 a to najmä kvôli enormne vysokému dopytu. Celý rok 2021 bol pritom venovaný dokončovaniu áut, ktoré automobilka nestihla dodať. Teraz sa však e-up! vracia v plnej sile.

Stále vynikajúci

Malé mestské autíčko s elektrickým pohonom zaujme predovšetkým svojimi parametrami. Do interiéru sa pohodlne zmestia štyria ľudia a z výkonnostnej stránky je na tom viac ako dobre. Nie je preto divu, že sa e-up! za minulý rok umiestnil na druhom mieste v predajoch Volkswagenu v Nemecku. Automobilka vo svojej tlačovej správe prisľúbila, že sa tento obľúbený mestský elektromobil postupne vráti na trhy vo viacerých štátoch v Európe.

Volkswagen e-up! 2022
Zdroj: Volkswagen

Oživený e-up! ponúkne elektromotor s výkonom 61 kW (82 koní) a krútiacim momentom 210 Nm. Jeho batéria s kapacitou 32,3 kWh bude autu postačovať na zvládnutie 258 kilometrov podľa cyklu WLTP. Táto kapacita je pritom viac než dostačujúca, keďže hlavným pôsobiskom modelu e-up! nie je diaľnica, ale mesto s dostatočným počtom nabíjacích staníc. Vďaka maximálnemu podporovanému výkonu nabíjacej palubnej sústavy 40 kW, zvládne nabitie na 80 % za 60 minút. Na nabíjačke so striedavým prúdom ho môžete nabíjať s maximálnym výkonom až 7,2 kW.

Zaujme aj výbavou

Staro-nový model ponúkne hneď najvyššiu výbavu nazvanú Style Plus, ktorá obsahuje aj také prvky, ako je napríklad Lane Assist, automatická klimatizácia Climatronic, kožou obšitý multifunkčný volant či 15-palcové zliatinové disky Blade. Cena za e-up! je na nemeckom trhu stanovaná na 26 895 euro, na ktoré je možné využiť tamojšiu štátnu dotáciu vo výške 9 570 euro. Vo finále teda e-up! môže stáť len 17 325 euro!

Volkswagen e-up! 2022
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen týmto modelom výrazne podporil európsku ofenzívu elektromobilov. Len za minulý rok automobilka predala celosvetovo viac ako 263 tisíc elektrických áut. Do roku 2030 má však v pláne aj vďaka stratégii ACCELERATE predávať na európskom trhu až 70 % áut na baterky. Model e-up! jej v tom má výrazným spôsobom dopomôcť do príchodu auta odvodeného zo štúdie ID.LIFE.

Prečítajte si aj:


VW ID. LIFE od Jozefa Kabaňa ukazuje, ako bude vyzerať segment malých elektrických áut do 20 tisíc euro za 4 roky

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Moto Guzzi V7 Stone 850 v auto motor a šport č. 8/2022 na strane 82
MOTO

Nefalšovaný zážitok / Test Moto Guzzi V7 Stone 850

Začiatok leta vyhnal teploty do šialených výšok. Preto keď sa nám v redakcii objavila žlto-čierna Moto Guzzi V7 Stone, hľadali sme spôsob, ako naplno využiť jej potenciál na schladenie sa. Keďže vieme, že Záhorie ponúka veľa zážitkov spojených s vodou, dlho sme neváhali.