Aktuality

Benzín a naftu budú predávať už len 3 roky! Potom začnú čerpacie stanice meniť na nabíjacie centrá pre elektromobily

Benzín, čerpacia stanica, palivo, nafta

Nórsko je európskym lídrom v predajoch elektrických áut, pričom podiel benzínových áut na tamojších cestách klesá každý deň (doslova). Aj vďaka tomu bola vláda odhodlaná schváliť odvážny plán, ktorého cieľom je vyradiť z predaja všetky spaľovacie vozidlá už do roku 2025.

Ako sa však postupne ukazuje, Nórsko dosiahne 100 % predaj elektrických vozidiel už v priebehu tohto roka. Podľa analýzy, ktorú zverejnil časopis Nórskej automobilovej federácie, je klesajúci trend v predaji konvenčných áut taký konzistentný a prudký, že posledné spaľovacie autá by mali byť odovzdané majiteľom už v priebehu apríla 2022.

Nórska rada pre cestnú premávku pritom zverejňuje každomesačné údaje o predajoch všetkých áut v krajine, vďaka čomu môžeme mať konkrétny prehľad o aktuálnom počte elektromobilov v krajine. A ako to vyzerá dnes? V priebehu januára dosiahli batériové vozidlá neuveriteľný podiel 84 %!

Vzhľadom na medziročný nárast počtu elektromobilov v Nórsku sa predpokladá, že do troch rokov bude väčšina obyvateľov jazdiť práve v elektromobiloch.

Tradiční dodávatelia pohonných hmôt sa tejto skutočnosti budú musieť prispôsobiť a namiesto benzínu a nafty začnú na svojich čerpacích staniciach inštalovať nabíjacie stanice. Vzhľadom na rast podielu elektromobilov v krajine, nebude prevádzka štandardných čerpacích staníc pre prevádzkovateľov natoľko výhodná a frekvencia ich výskytu sa prirodzene zníži, a to aj bez akýchkoľvek vládnych nariadení či vyhlášok.

ČERPACIE STANICE BUDÚCNOSTI:

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie