Viete, čo znamenajú tieto symboly? Sypače nemôžete predbiehať vždy!

Ako správne predbiehať vozidlá zimnej údržby?
Vydané  Text: 

Vodiči na diaľnici častokrát nevedia, ako sa majú správať počas hustého sneženia a nerešpektujú pravidlá pri jazde za snežným pluhom. Štandardne je predbiehanie pracujúcich sypačov zakázané, hrozí totiž šmyk na bočnej vrstve odpluhovaného snehu. Existuje však jedna výnimka – **Moderné vozidlá zimnej údržby disponujú svetelným systémom, ktorý vodičom signalizuje možnosť predbiehania šípkami alebo krížikom „X“.** Týmto spôsobom dáva sypač ostatným vodičom znamenie, či je bezpečné ho predbiehať a po ktorej strane. Ak šípka svetelnej signalizácie ukazuje do voľného jazdného pruhu, je to signál, že sypač môžete predbehnúť z naznačovanej strany. **Ak bliká znamenie „X“, sypač nepredbiehajte.** Vodič vás tým informuje, že vozovka ešte nie je pripravená pre rýchlejšiu jazdu. Vtedy je najlepšie počkať, kým vozidlo zimnej údržby nezíde z trasy. Pri hustom snežení sa tak môže stať až po niekoľkých kilometroch. **Sypače so snežnými pluhmi sa pohybujú pracovnou rýchlosťou približne 40 km/h.** Pri vyššej rýchlosti sa znižuje kvalita odhŕňania. Ak sneží, alebo hrozí sneženie, vodiči by mali počítať s časovou rezervou a mali by na cestu vyraziť skôr.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Výrazný facelift

Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov.

   Nový Spring zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu. Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče.
 • Aktualizované

  Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

 • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

   Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.  
 • SERVIS

  Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

 • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

   Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?