Viete, čo znamenajú tieto symboly? Sypače nemôžete predbiehať vždy!

Ako správne predbiehať vozidlá zimnej údržby?
Vydané  Text: 
Vodiči na diaľnici častokrát nevedia, ako sa majú správať počas hustého sneženia a nerešpektujú pravidlá pri jazde za snežným pluhom. Štandardne je predbiehanie pracujúcich sypačov zakázané, hrozí totiž šmyk na bočnej vrstve odpluhovaného snehu. Existuje však jedna výnimka – **Moderné vozidlá zimnej údržby disponujú svetelným systémom, ktorý vodičom signalizuje možnosť predbiehania šípkami alebo krížikom „X“.** Týmto spôsobom dáva sypač ostatným vodičom znamenie, či je bezpečné ho predbiehať a po ktorej strane. Ak šípka svetelnej signalizácie ukazuje do voľného jazdného pruhu, je to signál, že sypač môžete predbehnúť z naznačovanej strany. **Ak bliká znamenie „X“, sypač nepredbiehajte.** Vodič vás tým informuje, že vozovka ešte nie je pripravená pre rýchlejšiu jazdu. Vtedy je najlepšie počkať, kým vozidlo zimnej údržby nezíde z trasy. Pri hustom snežení sa tak môže stať až po niekoľkých kilometroch. **Sypače so snežnými pluhmi sa pohybujú pracovnou rýchlosťou približne 40 km/h.** Pri vyššej rýchlosti sa znižuje kvalita odhŕňania. Ak sneží, alebo hrozí sneženie, vodiči by mali počítať s časovou rezervou a mali by na cestu vyraziť skôr.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »SERVIS

Inovatívny rad legálnych žiaroviek OSRAM NIGHT BREAKER® LED W5W je dostupný už aj na Slovensku

  • ams OSRAM, svetový líder v oblasti optických riešení, rozšíril rodinu na Slovensku legálnych LED žiaroviek OSRAM NIGHT BREAKER® LED o žiarovku W5W.

     Osvedčenie Ministerstva dopravy SR o vnútroštátnom typovom schválení komponentu je aktuálne udelené pre náhradné LED svetelné zdroje typu: H1-LED, H4-LED, H7-LED, H7-LED (24 V), a novo aj pre W5W-LED.