Aktuality

Revolúcia v elektromobilite je tu! Podarilo sa vyrobiť batériu zo 100% recyklovaných materiálov

Revolúcia v elektromobilite je tu! Podarilo sa vyrobiť batériu zo 100% recyklovaných materiálov

Najväčším problémom súčasných elektromobilov je ich batéria a manažment okolo nej. Elektrina, ktorou sú batérie dobíjané je stále v mnohých krajinách Európy vyrábaná z neekologických zdrojov. To samozrejme znižuje opodstatnenie samotných elektromobilov. Potom je tu druhá strana a tou je samotná batéria. Výborný proces článkov v elektromobiloch totiž za sebou necháva výraznú ekologickú stopu. Teda aspoň do teraz.

Revolúcia zo Škandinávie

Švédskej spoločnosti Northvolt sa totiž podaril revolučný krok na ceste k 100% zelenej budúcnosti. Firma zo Škandinávie navrhla recyklačný proces batérií elektromobilov, elektrických kolobežiek, notebookov a smartfónov, ktorého výsledkom je, že novovyrobený článok môže obsahovať až 100% recyklovaných materiálov. To ale nie je všetko. V následnom procese validácie sa totiž preukázalo, že recyklovaný batériový článok má rovnaké vlastnosti, ako článok vyrobený z novovyťažených materiálov.

Sme teda na prahu batériovej revolúcie? Emma Nehrenheim, hlavná enviromentálna riaditeľka spoločnosti Northvolt a vedúca spoločnosti Revolt, uviedla: „To, čo sme tu ukázali je jasná cesta k uzatvoreniu slučky v batériách a dokonalá ukážka toho, že existuje udržateľná a environmentálne výhodnejšia alternatíva k ťažbe vzácnych kovov použitých v batériách. Proces recyklácie môže obnoviť suroviny až z 95% na úroveň čistoty materiálu porovnateľnej s novým materiálom. Teraz potrebujeme navýšiť recyklačné kapacity v očakávaní budúcich objemov batérií vyžadujúcich recykláciu.“

Do roku 2030 chcú vyrábať až 50% recyklovaných batérií

Recyklované kovy niklu, mangánu a kobaltu použité v novom batériovom článku boli získané zo starších batérií a elektronického odpadu procesom nízkoenergetického hydrometalurgického spracovania. Tento proces zahŕňal využite vodných roztokov na izoláciu kovov a ich následné oddelenie od nečistôt.

Revolúcia v elektromobilite je tu! Podarilo sa vyrobiť batériu zo 100% recyklovaných materiálov
Recyklácia batérií na 100% je realitou
Zdroj: Northvolt

Výsledky celého procesu recyklácie boli natoľko pozitívne, že spoločnosť Northvolt prechádza na zvyšovanie recyklačných kapacít. Ako jasný cieľ si dala, že do roku 2030 chce vyrábať až 50% akumulátorov z recyklovaných materiálov. Navyše, silnou stránkou samotného procesu recyklácie je aj fakt, že spoločnosť Revolt, patriaca pod Northvolt, dokázala všetko urobiť pod jednou strechou bez potreby prepravy na iné pracoviská.

Recyklácia až 125 tisíc ton batérií ročne

To však nie je všetko. Revolt už dnes prichádza s prvým návrhom na vytvorenie obrovskej továrne, ktorá by bola schopná recyklovať až 125 tisíc ton použitých batérií ročne. Začiatok výstavby je naplánovaný na prvý kvartál roka 2022 s tým, že s prevádzkou sa má začať v priebehu roka 2023. Revolt sa tak stane najväčšou továrňou na recykláciu batérií v Európe a zároveň jedinou továrňou, ktorá okrem kobaltu, niklu a mangánu bude schopná recyklovať aj lítium. Recyklované kovy budú následne použité na výrobu nových batérií do celkovej kapacity až 30 GWh ročne.

Revolúcia v elektromobilite je tu! Podarilo sa vyrobiť batériu zo 100% recyklovaných materiálov
Továreň na masovú recykláciu batérií bude spustená v priebehu roka 2023
Zdroj: Northvolt

Ostatné materiály na výrobu nových batérií budú v recyklovanej forme získavané od ostatných dodávateľov. Emma Nehrenheim ďalej uvádza: „Keďže revolúcia elektrických áut naďalej naberá na rýchlosti, mali by sme mať na pamäti, že do roku 2030 dosiahne v Európe až 250 tisíc ton batérií koniec životnosti. Zatiaľ čo niektorí v tom vidia prekážky, Northvolt v tom vidí príležitosť. Záväzok k recyklovaniu batérií môže v konečnom dôsledku nielenže výrazne znížiť ekologické dopady batérií, ale taktiež dopomôcť k tvorbe nových štandardov pre udržateľnosť vo výrobe.“

Napokon, aby bolo jasné, že sa jedná o skutočne revolučný krok v oblasti elektromobility, je dobré si pripomenúť, že svoje investície v spoločnosti Northvolt má aj Volkswagen, BMW či Volvo. Ide teda o kľúčových hráčov v oblasti automobilového priemyslu.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie