Aktuality

Viete, čo znamenajú tieto dopravné značky a aký je medzi nimi rozdiel?

Morálna povinnosť nezabúdať

Mýliť sa je ľudské, rovnako ako zabúdať. Motoristi sa význam všetkých dopravných značiek museli naučiť počas kurzu na získanie vodičského oprávnenia, lenže s rokmi jazdenia sa znalosť niektorých málo používaných dopravných značiek prirodzene stratí. Nemá to tak byť, každý zodpovedný motorista by si mal aspoň raz za čas osviežiť pamäť napríklad pomocou bezplatných testov autoškoly bez časového limitu, pretože keď už na nejakú zabudnutú dopravnú značku na ceste narazí, nebude mať čas vyhľadávať na internete jej význam.

Objasňovaniu dopravných otázok sa pravidelne venujeme v našej Poradni. V nedávnych príspevkoch sme sa zaoberali odpoveďami na otázky ako napríklad:

Význam menej častých dopravných značiek

Vybrali sme štyri dopravné značky, s ktorými majú podľa našej skúsenosti motoristi často problém. Ide o dopravné značky týkajúce sa prednosti v jazde, rýchlosti a označenia cesty. Všetky dopravné značky (okrem Odporúčanej rýchlosti) majú význam definovaný v prílohách k Vyhláške 30/2020 Z. z. o dopravnom značení.

Regulačná značka č. 203 Prednosť protiidúcich vozidiel
Význam: Značka ukladá vodičovi povinnosť dať prednosť v jazde protiidúcim vozidlám. Teda červená šípka znamená Daj prednosť.
Použitie: Značka sa používa najmä na úzkych cestách alebo mostoch, kde by nemuseli bezpečne prejsť dve autá vedľa seba.Regulačná značka č. 250 Najnižšia dovolená rýchlosť
Význam: Značka prikazuje jazdiť rýchlosťou nie nižšou ako vyznačenou rýchlosťou v kilometroch za hodinu; to neplatí, ak je to potrebné z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
Použitie: Na niektorých úsekoch ciest, v ktorých by jazda nižšou rýchlosťou mohla spôsobiť dopravnú nehodu alebo zhoršiť plynulosť premávky.Informatívna značka IP5 Odporúčaná rýchlosť
Význam: Značka vydáva motoristovi odporúčanie, akou rýchlosťou môže na danom úseku cesty jazdiť.
Použitie: Napríklad v zákrutách, kde je síce iná najvyššia dovolená rýchlosť, ale s ohľadom na reálne vyhotovenie úseku cesty sa odporúča jazda nižšou rýchlosťou.
Poznámka: Táto dopravná značka sa už v prílohe k Vyhláške č. 30/2020 nevyskytuje, ale na cestách ju ešte stále môžete nájsť.Orientačná značka č. 350 Číslo cesty I. alebo II. triedy
Význam: Značka informuje o čísle cesty I. triedy alebo o čísle cesty II. triedy.
Použitie: Tieto značky sa nachádzajú na kraji cesty a v porovnaní s vizuálne podobou značkou Odporúčaná rýchlosť majú podstatne menšie rozmery. Tieto značky sa objavujú aj na mapách.Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie