Aktuality

Toyota má novú terénnu RAV4! Verzia Adventure sa bude predávať aj u nás!

Toyota posilňuje atraktivitu a charakter SUV radu RAV4 uvedením novej verzie Adventure, ktorá dopĺňa existujúce verzie Active, Comfort, Selection a Executive a svojím výrazným robustným štýlom hlása pripravenosť vydať sa kamkoľvek do terénu aj na cesty. Na Slovensko dorazí v prvom kvartáli budúceho roka, predaj začne už v priebehu novembra.

Nová verzia dokáže osloviť tých záujemcov, ktorí hľadajú vozidlo zodpovedajúce ich dobrodružnému životnému štýlu. Zároveň si zachováva výhody hybridného pohonu vo forme hospodárnosti a dynamických jazdných schopností.

RAV4 Adventure dáva jasne najavo svoje zámery funkčným stvárnením predných partií. Novo poňatá čisto čierna maska chladiča je opticky výraznejšia.

Logo Toyota sa po novom presunulo z nábežnej hrany kapoty do strednej časti, kde je usadené na horizontálne lišty pretínajúce masku. K suverénnemu postoju vozidla a vzhľadu schopného SUV prispieva začlenenie predných hmlových svetiel do nových čiernych rámčekov, ako aj nový nadstavec pod nárazníkom s lesklo striebornou povrchovou úpravou.

Výsledný efekt znásobujú širšie lemy okolo podbehov kolies alebo nové 19-palcové zliatinové disky kolies s matne sivým povrchom. Zodpovedajúci strieborný nadstavec nájdeme aj pod zadným nárazníkom.

Vyhotovenie RAV4 Adventure sa bude ponúkať aj v jedinečnom dvojfarebnom laku v kombinácii zelenej karosérie v odtieni Urban Khaki. Strecha, predné stĺpikmi a zadný spojler budú v sivom odtieni Dynamic - čím vzdáva poctu ikonickej svetlej streche klasického modelu Toyota FJ40 Land Cruiser.

V kabíne zaujme špeciálny dizajn čalúnenia sedadiel s použitím hladkej umelej kože čiernej farby a hlbokého prešívania opierok a sedadiel s kontrastnými oranžovými švami. Vyhotovenie RAV4 Adventure je tiež vybavené prahovými lištami.

Hybrid do terénu

O pohon RAV4 Adventure sa stará hybridné ústrojenstvo štvrtej generácie od Toyoty, štandardne s inteligentným pohonom všetkých kolies vďaka zástavbe ďalšieho kompaktného elektromotora na zadnej náprave. Hospodárny a súčasne výkonný hybridný pohon, spájajúci elektromotory a benzínový štvorvalec 2,5 litra, ktorý vykazuje jeden z najlepších parametrov termodynamickej účinnosti na svete medzi sériovými motormi, dosahuje maximálny výkon 222 koní. Vďaka pohonu AWD-i je ďalej možné ťahať brzdené prívesy s hmotnosťou až 1 650 kg.

Nový model okrem toho prináša prvky modernizácie pripravené pre RAV4 v modelovom vyhotovení 2022, ako sú napr. nové projektorové LED svetlomety alebo predné hmlové svetlá typu LED. V prípade hybridnej aj čisto benzínovej verzie sa ponúkajú nové desaťlúčové zliatinové disky kolies v striebornom vyhotovení pre líniu výbavy Comfort, resp. lesklo čiernom pre výbavu Selection. V kabíne sa kladie dôraz na ešte vyššie pohodlie a praktickosť prostredníctvom nového LED osvetlenia, elektrického nastavovania sedadla predného spolujazdca, podsvietených spínačov ovládania okien a nových portov typu USB-C na nabíjanie telefónov a mobilných zariadení na cestách.

Najnovšie zmeny bezpochyby napomôžu k ďalším úspechom najpredávanejšieho SUV sveta. Pôvodná Toyota RAV4 v roku 1994 stvorila segment SUV pre voľný čas s agilitou pripomínajúcou osobné vozidlá, a tak si tento prelomový model získal postupne na celom svete vyše 10 miliónov zákazníkov. O inovatívnom charaktere svedčí aj fakt, že Toyota RAV4 ako prvá v tejto triede ponúkla hybridný pohon, pričom RAV4 Hybrid je dnes tiež najpredávanejším elektrifikovaným modelom SUV.

Na európskych trhoch sa nové vyhotovenie Toyota RAV4 Adventure spoločne s modernizovaným modelovým radom RAV4 začne predávať v priebehu októbra a prvé vozidlá dorazia v prvom štvrťroku 2022.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?