Aktuality

Babiš: Elektrické autá nepodporíme a nesúhlasíme so zákazom predaja spaľovacích!

Reprofoto z predvolebnej diskusie Rozstřel na iDnes.cz, v ktorej český premiér Andrej Babiš odmieta zámery EÚ zrušiť predaj áut so spaľovacími motormi.
Reprofoto z predvolebnej diskusie Rozstřel na iDnes.cz, v ktorej český premiér Andrej Babiš odmieta zámery EÚ zrušiť predaj áut so spaľovacími motormi.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v diskusii Rozstřel na iDnes.cz explicitne povedal, že Česká republika nebude finančne podporovať nákup elektromobilov a dokonca vyhlásil, že nebude súhlasiť so zákazom predaja áut so spaľovacím pohonom, ktorý bude platiť v krajinách Európskej únie od roku 2035.

Podľa Babiša sú europoslanci rozhodujúci o budúcnosti autopriemyslu úplne odtrhnutí od reality, uvádza Česká televize vo svojej reportáži s názvom „Babiš: Spalovací auta nekončí“ z 8. septembra 2021.

Český magazín iDnes.cz vec komentoval ostrejšie: Premiér Andrej Babiš v stredu odmietol zákaz predaja áut so spaľovacími motormi, ktorý Európska komisia žiada od roku 2035. Budeme ich ďalej vyrábať, zákaz je len politika, zdôraznil v relácii Rozstrel.

V skutočnosti Babiš tento zákaz neodmietol, iba verejne vyhlásil, že s ním nebude súhlasiť. Ide však o plán na rok 2035, teda obdobie za štrnásť rokov, kedy už Babiš veľmi pravdepodobne nebude pri moci.

Prečítajte si aj:


Štátne dotácie na Slovensku: kedy, koľko a prečo (šrotovné a dotácie na elektromobily a plug-in hybridy)

ERIK STRÍŽ


Reportáž pokračuje výberom Babišovych odpovedí na otázky moderátora: „My nebudeme súhlasiť, aby došlo k zákazu predaja áut so spaľovacími motormi. Nie je to možné, my nemôžeme predsa diktovať tu, čo vymysleli tí zelení fanatici v Európskom parlamente, ktorého súčasťou sú, samozrejme, Piráti.“

Poslanec Ondřej Polanský zo strany Piráti pre Českú televíziu poskytol vyjadrenie, že Babiš má len silácke reči pred voľbami, pretože krajina bude môcť aj naďalej vyrábať autá so spaľovacími motormi, len ich nebude môcť predávať v krajinách Európskej únie. Je pritom potrebné podotknúť, že značné kapacity výroby automobilov v Českej republike, ako aj na Slovensku, sú určené prevažne pre európsky trh. I keď napríklad bratislavský závod Volkswagen Slovakia exportuje aj do Austrálie.

Premiér Babiš ďalej v rozhovore pripomenul, že Česká republika nebude finančne podporovať nákup elektromobilov. „My nebudeme dávať žiadne dotácie pre elektro autá. Podporíme tú sieť, áno, ale dnes je to luxusné auto, a to si normálny človek nemôže dovoliť,“ tvrdí Babiš a dodáva, že až vtedy bude mať dotovanie nákupu elektrických áut zmysel, keď budú cenovo dostupné.

Prečítajte si aj:


Najväčšie problémy elektromobility, ktoré tak skoro nevyriešime

ERIK STRÍŽ


Sú elektromobily naozaj ekologické? Organizácia Carbon Trust zverejnila výsledky drobnohľadu Kie EV6

ERIK STRÍŽ


Pokrytectvo či rozumný ústupok? Silné talianske autá by mohli dostať výnimku z európskeho zákazu benzínových áut

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie