Aktuality

Škoda poodhalila dizajn nového Superbu. „Prinesie veľa noviniek,“ znie z Mladej Boleslavi

Nová Škoda Superb

Od premiéry novej generácie Škody Superb nás delia zhruba dva roky, no práce na vlajkovej lodi českej automobilky sú už dávno v plnom prúde. Superb je pre Škodu extrémne dôležitý model a preto jeho vývoj musí spĺňať tie najprísnejšie štandardy. Okrem iného sa od budúcej generácie tohto liftbacku očakáva dizajnová zmena, ktorá ho priblíži aktuálnemu dizajnovému jazyku automobilky.

Oficiálna premiéra novej Škody Superb je naplánovaná na rok 2023. V tomto roku sa taktiež ukáže aj úplne nový VW Passat, ktorý bude spoločne so svojim českým súrodencom vyrábaný v Bratislave. O vývoj oboch kľúčových sedanov sa vôbec po prvýkrát stará Škoda. Oba súrodenecké modely vznikajú v laboratóriách v Mladej Boleslavi. Môžeme teda očakávať, že budú mať veľa spoločných čŕt.

Dizajn noviniek je pre túto chvíľu záhadou, avšak základnú predstavu si už teraz môžeme urobiť. Pred časom totiž magazín Car Design News vyspovedal dizajnéra Petra Matušinca, ktorý je zodpovedný práve za exteriérový vzhľad modelov Škoda. Počas prezentácie okrem iného poodhalil zákulisie tvorby Superbu, ba čo viac, pravdepodobne odhalil základné tvary karosérie.

Nové smerovanie pre celú automobilku

Dokument, ktorý ukázal popisuje nové smerovanie vzhľadu automobilov Škoda. Tento dokument nesie označenie Škoda Design Criteria. Práve v ňom sa nachádza zatiaľ nepredstavený sedan a kombi, ktorý sa až nápadne podobá na očakávanú novinku. Z fotografií je jasne vidieť, že Superb by mal prísť s ladnejšími tvarmi karosérie v oboch prevedeniach. Novinkou bude taktiež 8-uholníková predná maska. Pravdepodobne tento element bude najviac diskutovanou časťou vzhľadu vozu. Je totiž výraze masívnejšia, ako je tomu teraz.

Okrem toho je z dokumentu jasné, že Superb by mal nadviazať na aktuálny vzhľad svetlometov. Predné skupinové svetlá by mohli mať podobný tvar tomu dnešnému. Zadné svetlá sa naopak zmenia na spôsob aktuálnej Octavie.

Nová Škoda Superb

Konkurencia medzi Octaviou a Superbom nehrozí

Mnohých zahraničných reportérov zaujíma, či sa má Superb v porovnaní s aktuálnou Octaviou ešte kam posunúť. Na túto otázku už v minulosti odpovedal niekdajší šéf Škody Bernhard Meier. Podľa jeho slov bude nový Superb skvelé auto. Napriek tomu, že Octavia urobila míľový skok vpred, Super bude ešte lepší. Má priniesť pre samotný model, ale taktiež aj značku mnoho unikátnych riešení, ktoré sme doteraz od českej automobilky ešte nevideli. Už v základe by mal pritom ponúknuť niektoré veci, ktoré nie sú dostupné ani v najlepšie vybavenej Octavii.

Na otázku či sa Škoda nebojí kanibalizovania Octavie na Superbe alebo naopak opovedal: “Neobávam sa, že sa to stane. A koniec-koncov je vždy dobré mať nejakú konkurenciu. Či už to bude medzi Octaviu a Superbom alebo medzi Superbom a ostatnými značkami.“

Škoda Superb (facelift 2019) - Laurin & Klement, kombi, Sportline, Plug-in hybrid iV
Škoda Superb Sportline (facelift 2019)

Dočkáme sa konečne aj RS?

Po príchode nového šéfa Škody, Thomasa Schäfera, sa možno očakávalo, že koncern VW trošku českej značke pristrihne krídla. Zatiaľ to však tak nevyzerá. Schäfer naopak rozprúdil debaty ohľadom verzie RS. Na otázku či by nový Superb mohol prísť aj v najšportovejšom prevedení odpovedal jednoducho: „Ak ľudia budú chcieť, tak prečo nie!“

Samozrejmosťou by mala byť verzia kombi, ktorá je aktuálne predávanejšou z dvojice. Deje sa tak aj napriek tomu, že záujem o autá tohto typu je v súčasnosti nižší kvôli obrovskému boomu SUV segmentu.

Škoda teda, ako už vieme, bude vyrábať svoj Superb v Bratislave. Na jeho pôvodné miesto v Kvasinách sa presunie výroba SUV modelov a taktiež Fabie Combi, ktorá by mala prísť približne v rovnakom čase, ako vlajková loď značky. Okrem toho plánuje Škoda do roku 2025 predávať až 10 elektrifikovaných modelov. 6 z toho má byť čisto elektrických a zvyšné sa majú spoliehať najmä na hybridné technológie. Nový Superb bude stáť na platforme MQB. S určitosťou teda môžeme počítať s benzínovým, naftovým a plug-in hybridným pohonom.

Škoda Superb Plug-in hybrid (PHEV)
Škoda Superb Plug-in hybrid (PHEV)
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie