Aktuality

Horúca správa: Kia sa spojila s Uberom, do ulíc sa dostane 30-tisíc elektromobilov tejto značky

Kia Europe a Uber uzavreli partnerstvo v oblasti elektrickej mobility v Európe. Na fotografii je elektromobil KIA E-NIRO
Kia Europe a Uber uzavreli partnerstvo v oblasti elektrickej mobility v Európe. Na fotografii je elektromobil KIA E-NIRO

Spoločnosti Kia Europe a Uber oznámili prelomové partnerstvo v oblasti elektrickej mobility, ktoré urýchli zavedenie pokročilých plne elektrických vozidiel (BEV= battery electric vehicles) v Európe, vďaka čomu budú mestá čistejšie a tichšie.

Spoločnosť Kia v rámci tohto partnerstva poskytne vodičom spoločnosti Uber svoje najmodernejšie BEV vozidlá – vrátane ocenených modelov e-Niro a e-Soul.

Prečítajte si aj:


Veľký test: Týždeň s Kia e-Soul Platinum 64 kWh (spotreba, výbava, batožinový priestor, ceny a poznatky z jázd)

ERIK STRÍŽ


Cieľom spoločnosti Uber ako jedného z popredných poskytovateľov mobility v Európe je výrazné zníženie uhlíkových emisií v celom svojom vozidlovom parku a do roku 2030 sa plánuje stať platformou pre mobilitu s nulovými emisiami. V záujme splnenia tohto cieľa sa spoločnosť Uber zaviazala, že do roku 2025 bude mať v uliciach najväčších európskych miest, ako sú Londýn, Paríž či Amsterdam, až 130-tisíc aktívnych vozidiel BEV.

Obe spoločnosti ďalej posilnia svoje strategické spojenectvo, v rámci ktorého ponúkne Kia svoje najmodernejšie BEV vozidlá minimálne na 20 európskych trhochi. Model Kia e-Niro je vďaka svojej všestrannosti, hospodárnosti a vysokej konštrukčnej kvalite, ako aj sedemročnej záruke, považovaný za dokonalé riešenie pre tento sektor, pretože spĺňa požiadavky tak vodičov spoločnosti Uber, ako aj ich zákazníkov.

Kia e-Niro vďaka reálnemu dojazdu 454 kilometrov v prípade verzie s výkonom 64 kWh a elegantnej karosérii v štýle crossoveru ponúka plnú funkčnosť BEV vozidla s nulovými emisiami v spojení s praktickým využitím. V kabíne sa snúbi moderný dizajn s veľkorysým a mohutným vnútorným priestorom spolu so špičkovou konektivitou a technológiou informačno-zábavných systémov, ktorá dopĺňa hnaciu sústavu vyznačujúcu sa nulovými výfukovými emisiami. Lítiovo-iónový polymérový akumulátor modelu e-Niro sa nabije na 80 percent kapacity už za 54 minút pomocou rýchlonabíjačky s výkonom 100 kW na jednosmerný prúd (DC).

Prečítajte si aj:


Najlepší elektromobil je Kia e-Niro, ukázal rozsiahly prieskum medzi majiteľmi elektrických áut

ERIK STRÍŽ


Skúška BEV vozidla na vlastnej koži

Spoločnosti Kia a Uber v rámci širšej kompetencie partnerstva vypracujú spoločnú marketingovú a vzdelávaciu kampaň na ďalšiu propagáciu BEV vozidiel pre vodičov spoločnosti Uber. Spoločnosť Kia zároveň ponúkne vodičom skúšobné jazdy, aby im umožnila vyskúšať si na vlastnej koži jej plne elektrické vozidlá bez emisií.

Spoločnosť Kia sa pri vývoji zameriava na popularizáciu BEV vozidiel – ťažiskového prvku svojej transformačnej stratégie s názvom „Plán S“. Svoju globálnu ponuku produktov plánuje posilniť 11 novými modelmi BEV, ktoré chce uviesť na trh do roku 2026, pričom sedem z nich bude vyvinutých na základe pokročilej globálnej elektrickej modulárnej platformy E-GMP. Medzi tieto nové modely bude patriť rad osobných automobilov, športové úžitkové vozidlá (SUV) i viacúčelové vozidlá (MPV) z viacerých segmentov, pričom každé z nich bude vybavené špičkovými technológiami v odvetví na podporu rýchleho nabíjania a diaľkovej jazdy.

Prečítajte si aj:


Luxusný elektromobil za ľudovú cenu. Kia predčasne spustila predaj EV6, máme kompletný cenník aj popis výbav!

ERIK STRÍŽ


„Partnerstvo so spoločnosťou Uber je predzvesťou ďalšieho významného míľnika v oblasti BEV vozidiel a udržateľnej bezemisnej mobility v Európe,“ hovorí Jason Jeong, prezident spoločnosti Kia Europe. „Na prvom mieste je zabezpečenie čistého ovzdušia v preplnených mestách a centrách miest – a tiež dôraz na to, aby boli tieto oblasti tiché a zbavené hluku z automobilov. Dôležité partnerstvo so spoločnosťou Uber je významným krokom vpred pri uskutočňovaní tohto cieľa a sme veľmi hrdí na to, že môžeme ponúknuť našu paletu pokročilých BEV vozidiel, počnúc modelmi e-Niro a e-Soul.“

Jamie Heywood, regionálny manažér spoločnosti Uber pre severnú a východnú Európu, uviedol: „Sme hrdí na to, že spolupracujeme so spoločnosťou Kia na tom, aby mali vodiči v celej Európe prístup k najlepším elektrickým vozidlám svojej triedy. Mobilita s nulovými emisiami je pre nás viac než len cieľ – je to nevyhnutnosť. Európa sa opäť otvára a sme odhodlaní zohrať svoju úlohu pri čistení mestskej dopravy. Toto partnerstvo má kľúčový význam posunúť elektrifikáciu našej platformy v Európe do roku 2025.“

Prečítajte si aj:


TEST: Kia Sorento je rodinné auto roka, ukážeme vám prečo

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?