Aktuality

Prečo NASA nazvala bod pristátia vozidla na Marse práve po Octavii?

Jedna z prvých fotografií vozidla Perseverance z povrchu Marsu (marec 2021)
Zdroj: NASA

Minulý týždeň sme boli svedkami ďalšej historickej udalosti. Agentúra NASA sa úspešne podarilo dopraviť prieskumné vozidlo Perseverance na povrchu Marsu.

Úspešným dopravením a pristátím vozidla na červenej planéte sa ale ambície tohto veľkolepého projektu rozhodne nekončia. Ak všetko pôjde podľa plánov, v dohľadnej dobe by sme sa mohli dočkať ďalšieho obrovského historického míľnika - doručenia fyzických objektov z povrchu Marsu k nám na Zem. Dosiahnutie tohto úspechu by malo byť podmienené spoluprácou americkej NASA s ESA, Európskou vesmírnou agengúrou.

Vozidlo Persevarance má pestrejší zoznam úloh, ktoré bude na Marse vykonávať, ale kľúčovou z nich je hľadanie stôp po mikrobiálnom živote, teda zrejme najväčšiu radosť z misie majú astrobiológovia.

Z pohľadu fanúšika motorizmu mohlo byť zaujímavé zistenie, že miesto, kde prebehol takzvaný touchdown, teda pristátie na povrch planéty, NASA nazvala Octavia E. Butler Landing. Na niektorých miestach na internete sme zachytili nesprávnu informáciu, že sa toto miesto volá Octavia E, čo podnietilo domnienky, že sa snáď môže jednať o nejaké nevšedné partnerstvo s mladoboleslavskou škodovkou a jej modelom Octavia - či dokonca jej elektrickej verzie Octavia E.

Pravda je tentokrát niekde celkom inde. Octavia E nie je názov miesta, kde Perseverance pristálo, celý a správny názov tohto miesta je Octavia E. Butler Landing. Na fotografii z kamery HiRISE umiestnenej na sonde Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), ktorá už predtým krúžila a stále krúži okolo červenej planéty na jej obežnej dráhe, je vyznačené presné miesto, kde marťanský touchdown prebehol:

Miesto pristátia vozidla Perseverance na povrchu Marsu sa volá Octavia E. Butler Landing
Miesto pristátia vozidla Perseverance na povrchu Marsu sa volá Octavia E. Butler Landing
Zdroj: NASA

NASA pomenovala toto miesto podľa spisovateľky sci-fi žánru Octavie E. Butlerovej (1947-2006).

„Butlerovej priekopnícka práca skúma témy rasy, rodovej rovnosti v ľudstve a sústreďuje sa na skúsenosti čiernych žien v čase, keď tieto hlasy vo vedeckej fantastike väčšinou chýbali,“ uviedla Katie Stack Morgan, zástupkyňa vedúceho projektu Perseverance v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadena, Kalifornia, počas konferencie 5. marca 2021.

Butlerovej knihy, ktoré jej priniesli ocenenia Nebula i Hugo, sa zaoberali celou škálou tém, ako kritiky rasizmu a sexizmu, mimozemské symbionty spájané s ľuďmi či ničivé dôsledky klimatickej krízy. Butlerová stála v čele literárneho žánru sci-fi, ktoré inšpirovalo celú generáciu spisovateľov, umelcov a vedcov.

Octavia E. Butler Landing je súčasťou tradície NASA, podľa ktorej sú pomenované svetové polohy, medzníky a kozmické lode po inšpiratívnych autorkách a umelcoch, ktorí zanechali vo vedeckej komunite nezmazateľnú stopu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

TEST: Kia Sorento je rodinné auto roka, ukážeme vám prečo

V Spojených štátoch sa Kia pochválila tým, že jej model Sorento v sedemmiestnej verzii získal ocenenie Najlepšie rodinné auto roka 2021. Súhlasíme s tým, že si Kia titul zaslúži a pozreli sme sa do takejto sedemmiestnej verzie, aby sme vám ukázali praktickú stránku tohto priestranného SUV.