Zahoďte škrabku na ľad! Takto jednoducho si vyrobíte domáci rozmrazovač čelného skla z dvoch prísad

Tohtoročná snehová nádielka a mínusové teploty vyčarovali mnohým fanúšikom bielej zimy úsmev na tvári. Túto radosť však môže veľmi rýchlo prekaziť myšlienka ranného odhŕňania snehu z auta, pričom k najmenej zábavným disciplínam nepochybne patrí škrabanie zamrznutého čelného skla. Ide o nevďačnú a zdĺhavú úlohu, pri ktorej vám odmrznú všetky prsty. Nehovoriac o tom, že mnohým sa pri odstraňovaní… Prečítať celé
Vydané Text: 
Tohtoročná snehová nádielka a mínusové teploty vyčarovali mnohým fanúšikom bielej zimy úsmev na tvári. Túto radosť však môže veľmi rýchlo prekaziť myšlienka ranného odhŕňania snehu z auta, pričom k najmenej zábavným disciplínam nepochybne patrí škrabanie zamrznutého čelného skla. Ide o nevďačnú a zdĺhavú úlohu, pri ktorej vám odmrznú všetky prsty. Nehovoriac o tom, že mnohým sa pri odstraňovaní hrubej vrstvy podarilo škrabku zlomiť alebo museli na sklo vytiahnuť z peňaženky nejakú z vernostných kartičiek. Podobné príbehy nešťastných motoristov sa do našej redakcie dostávajú pravidelne, a preto **sme sa rozhodli spísať niekoľko užitočných tipov,** vďaka ktorým si môžete ranné odmrazovanie auta uľahčiť. ### Domáci rozmrazovač Špeciálny roztok môžete dnes kúpiť takmer v každom obchode s autopríslušenstvom, problémom je však vyššia cena. **Ušetriť môžete tak, že si rozmrazovač urobíte doma a potrebovať k tomu budete len dve prísady,** ktoré nájdete v každej domácnosti. Receptov je hneď niekoľko, my sme vybrali dva najjednoduchšie. * Roztok octu: do rozprašovača nalejte 2/3 octu a 1/3 čistej vody. * Alkoholový roztok: do rozprašovača nalejte 2/3 čistého liehu a 1/3 vody. Po zmiešaní ich uchovávajte doma. Ponechanie roztoku v chladnom aute znižuje ich účinnosť! Tieto roztoky majú nižšiu teplotu mrznutia než voda a preto zamŕzajú iba pri oveľa nižších teplotách. Odporúčame vám naniesť vrstvu na čelné sklo už večer, aby sa na ňom cez noc nevytvoril ľad. Oba roztoky však fungujú aj v prípade zamrznutého čelného skla. **Po nastriekaní na čelné sklo sa začne námraza pomaly rozpúšťať.** V prípade hrubej vrstvy námraza zmäkne a jej odstránenie bude o niečo jednoduchšie. **VIDEO** ### Okenná clona Clonu nasaďte na suché čelné sklo pred odchodom domov, tá by mala byť vyrobená z nepremokavého materiálu. **Neodporúčame vám používať novinový papier ani kartón, pretože papier nasáva vlhkosť** a môže primrznúť k oknu. Nasadzovanie clony každý večer vám síce zoberie zo života približne dve minúty, ale ráno budete rýchlejšie pripravený vyraziť na cestu. ### Slnko S odmrazovaním čelného skla vám môže pomôcť aj slnko. **Zaparkujete auto čelným sklom nasmerovaným na východ** a v prípade dobrého počasia vám ranné slnko môže auto odmraziť, prípadne zmäkčiť vrstvu ľadu.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!
ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Športový crossover

  Predstavujeme CUPRA Formentor: Rodí sa ikona

 • Model Formentor vznikol ako prvý vlastný model značky Cupra. Pri prvom predstavení vyvolal rozruch a vzbudil veľký záujem, čím pomohol, že sa nová značka naplno presadila. Odvtedy sa Cupra zapísala do povedomia a Formentor si získal mnoho priaznivcov.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024