Aktuality

Oficiálne! Jedna z najpopulárnejších automobiliek na Slovensku končí s naftovými motormi

Hyundai i30 Wagon N Line 1.6 CRDI - Prvá jazda (Foto: Erik Stríž)

Podľa kórejských správ a priemyselných zdrojov, spoločnosť Hyundai Motor Group pozastavila vývoj nových naftových motorov už v druhej polovici minulého roka. V budúcnosti sa tak úplne nového vznetového agregátu v autách tohto obľúbeného výrobcu zrejme nedočkáme, pri živote však bude ešte nejakú dobu držať čiastočne prepracované verzie existujúcich motorov.

Aj keď má ísť o posledný krok smerom k vozidlám s nulovými emisiami, vývoj benzínových motorov bude pokračovať naďalej. Sú totiž nevyhnutné pre rozvoj portfólia v podobe pripravovaných hybridných a plug-in hybridných modelov, ktoré plánuje automobilka uviesť na trh v najbližších rokoch.

Rozhodnutím ukončiť vývoj vznetových agregátov sa tak môže kórejská automobilka pridať k ďalším výrobcom, ktorí už podobné rozhodnutie v nedávnej minulosti vykonali. Najviac ich k tomu motivovali neustále sprísňujúce sa emisné normy pre vozidlá emitujúce oxidy dusíka.
K prvým výrobcom patrilo už v roku 2017 švédske Volvo. Spomínaný výrobca sa v čínskych rukách plánuje orientovať výhradne na elektrifikované modely. Podobný plán zverejnil koncern Volkswagen, ktorý chce zastaviť vývoj všetkých spaľovacích motorov po roku 2026.

Jasný plán do budúcnosti má aj Hyundai. Podľa všetkého chcú do roku 2040 okupovať až 10 percent svetového trhu s elektrickými vozidlami (EV). Míľnikom by pritom malo byť skoré uvedenie modelu Ioniq 5, prvého elektromobilu postaveného na platforme pre elektrické batériové vozidlá E-GMP.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

TEST: Kia Sorento je rodinné auto roka, ukážeme vám prečo

V Spojených štátoch sa Kia pochválila tým, že jej model Sorento v sedemmiestnej verzii získal ocenenie Najlepšie rodinné auto roka 2021. Súhlasíme s tým, že si Kia titul zaslúži a pozreli sme sa do takejto sedemmiestnej verzie, aby sme vám ukázali praktickú stránku tohto priestranného SUV.