Aktuality

Lode jedinej spoločnosti znečisťujú ovzdušie 10x viac než všetky autá v Európe!

Európska únia bezhlavo tlačí na masovú elektrifikáciu, pričom súčasných majiteľov a výrobcov spaľovacích motorov trestá za znečisťovanie životného prostredia. Automobilové koncerny míňajú miliardy z vlastných prostriedkov len kvôli tomu, aby znížili flotilový priemer emisií o niekoľko gramov, inak im hrozia pokuty za každé jedno predané auto.

Štúdia - živorné prostredie, ekológia, lode
Lode spoločnosti Carnival vypúšťajú 10x viac SOx do ovzdušia ako všetky autá v európe.

V inom odvetví si však so znečisťovaním ťažkú hlavu nerobia. Na mysli máme práve výletné a nákladné lode, ktoré ročne vypúšťajú nepredstaviteľné množstvo emisií. Aktuálna štúdia totiž odhaľuje, že výletné lode jednej jedinej spoločnosti znečisťujú životné prostredie viac ako všetky autá v Európe. Reč je o firme Carnival Cruise, ktorá má (vrátane svojich dcérskych firiem) až 47 výletných lodí.

Štúdia - živorné prostredie, ekológia, lode
Porovnanie znečistenia lodí a vozidiel v jednotlivých prímorských krajinách.

V roku 2017 pritom uvoľnilo všetkých 203 zaregistrovaných výletných lodí do ovzdušia 62 000 ton oxidov síry (SOx), ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu pľúc a kyslé dažde. Len samotná spoločnosť Carnival Cruise pritom obohatila štatistiku o polovicu z celkovej hodnoty vypúšťaných emisií. Ak by sme tieto hodnoty mali porovnať s automobilmi, tak za rovnaké obdobie vyprodukovalo všetkých 260 miliónov registrovaných vozidiel v Európe len 3 200 ton oxidov síry.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie