Aktuality

Prvé elektrické SUV na platforme e-TNGA sa už odhaľuje, môže byť novým najpredávanejším E-SUV sveta

  • Spoločnosť Toyota predstaví v nadchádzajúcich mesiacoch ukážku úplne nového batériového elektrického SUV
  • Vozidlo je skonštruované na báze novej, vysoko univerzálnej platformy e-TNGA
  • Prvý krok v uvádzaní jej portfólia batériových elektrických produktov

Spoločnosť Toyota dnes oznámila, že onedlho predstaví ukážku úplne nového modelu zo svojej ponuky batériových elektrických vozidiel. Pôjde o batériové elektrické SUV strednej triedy, ktoré bude postavené na pripravovanej platforme e-TNGA.

Ďalšie podrobnosti budú oznámené v nadchádzajúcich mesiacoch. V tejto fáze bola zverejnená iba štylizovaná silueta a detaily architektúry platformy.

Ukážkový model, ktorý zatiaľ nebol verejne pomenovaný, bude založený na novej platforme spoločnosti Toyota s označením e-TNGA. Nová platforma je vďaka svojej praktickej konštrukcii vysoko univerzálna a zároveň ľahko prispôsobiteľná pre rôzne typy produktov.

Základným princípom architektúry je, že počet hlavných prvkov zostáva nemenný, zatiaľ čo počet ostatných sa rôzni. Tento prístup umožňuje variabilitu z hľadiska šírky, dĺžky a výšky vozidla, ako aj premenlivý rázvor kolies.

Platformu e-TNGA je možné definovať s pohonom predných, zadných alebo štyroch kolies a so širokou škálou kapacity akumulátora a elektromotora, vďaka čomu bude schopná vyhovieť rôznych typom vozidiel a profilom používania.

Vďaka tomuto univerzálnemu prístupu je možné skrátiť čas vývoja rôznych variantov produktov a jednotlivé modely vyvíjať súbežne.

Prvý model založený na platforme e-TNGA je už vyvinutý a pripravuje sa do výroby. Výroba bude prebiehať v japonskom závode spoločnosti Toyota pre bezemisné vozidlá ZEV Factory.

„Spoločnosť Toyota v krátkom čase urobí ďalší krok v uvádzaní svojho pripravovaného portfólia batériových elektrických vozidiel a v nadchádzajúcich mesiacoch predstaví ukážku úplne nového batériového elektrického SUV strednej triedy. Všestrannosť a flexibilita technológie e-TNGA nám umožňuje navrhovať a vyrábať vozidlá, ktoré nebudú len batériovo-elektrické, ale aj vzrušujúce z hľadiska pocitu pri riadení a krásne na pohľad.“ Kodži Tojošima, zástupca riaditeľa závodu ZEV Factory spoločnosti Toyota Motor Corporation.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie