Aktuality

Kde sa opravujú vládne vozidlá a ako ako ich dezinfinkujú? Motoristi by sa mali nechať inšpirovať

Viete, čo je to AOMVSR? Je to akronym zo slov Automobilové opravovne Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, a.s. a sú to prevádzky autoservisov prevádzkované priamo Ministerstvom vnútra SR, pod ktoré spadá napríklad aj polícia a jej vozový park. Pobočky a prevádzky AOMVSR sa v súčasnosti nachádzajú v nasledovných mestách:

  • Bratislava
  • Nitra
  • Žilina
  • Banská Bystrica
  • Košice
  • Prešov
  • Košice
  • Prešov

Prevádzka v Nitre je servisným partnerom značiek Kia, Toyota (len pre model LC76) a Polaris. Pre ostatné uvedené značky zabezpečuje opravy a vykonáva ich prostredníctvom vlastných autorizovaných prevádzok. Zároveň poskytuje opravy vozidiel značiek VW, VW úžitkové, SEAT a Škoda,“ uvádzajú automobilové opravovne na svojich stránkach a upresňujú aj štandardy pre ostatné pobočky.

Ako uvádza Ministerstvo vnútra vo svojej správe, práve tieto autoservisy od prvej vlny pandémie koronavírusu vykonávajú dezinfekcie vládnych a služobných vozidiel takzvanou suchou metódou. „Možnosť dezinfekcie služobných motorových vozidiel je dostupná v šiestich prevádzkach AOMV SR,“ dodáva sa v správe. Prevádzok je dovedna osem, Ministerstvo pritom neupresňuje, ktoré dve z nich dezinfekciu nevykonávajú.

Ako prebieha dezinfekcia vládnych vozidiel

Keď vznikne podozrenie, že sa v aute viezla osoba s koronavírusom, dezinfekcia prebieha dvoch cykloch. Ak sú dezinfekcie iba preventívne, má stačiť jeden cyklus, ktorý trvá štyri minúty.

Dezinfekciu vozidiel vykonávame suchou hmlovinou, ktorá je úplne neškodná pre človeka i životné prostredie. Funguje na báze peroxidu vodíka a je posilnená aktívnym striebrom, čím sa dosahuje výrazne lepšia účinnosť v boji proti mikroorganizmom,” spresnil Ivan Moštenický, riaditeľ prevádzky v Bratislave.

Výkon dezinfekcie prebieha vyškoleným pracovníkom so špeciálnym zariadením. To pozostáva zo vzduchového čerpadla a dýzy, ktorá do interiéru vozidla napúšťa suchu hmlovinu na báze peroxida vodíka so striebrom. Samotný priebeh dezinfekcie zachytáva video, ktoré ministerstvo zverejnilo na Facebooku a následne na svojej webstránke.

Pracovník nemusí dýzou prechádzať po celom interiéri auta, ako to vidíme pri dezinfekcii väčších priestorov, v tomto prípade pripevní dýzu na sklo okna vodiča a privrie dvere. Následne nechá automatiku, aby sa postarala o neinvazívne vyčistenie interiéru.

Po tom, ako pracovník vyberie hadicu s dýzou z vozidla, nechá si ňou dezinfikovať aj vlastný oblek. Počas výkonu tejto práce je pracovník celý čas oblečený v ochrannom odeve.

Ako by sa mali inšpirovať motoristi?

Je zrejmé, že bežní slovenskí motoristo nemajú prostriedky a ani technické vybavenie, aby boli schopní pravidelne vykonávať takto rozsiahle dezinfekčné procesy. Môžu sa však nechať inšpirovať aspoň tým, že svoje vozidlá budú preventívne dezinfikovať bežne dostupnými prípravkami a aspoň na miestach, s ktorými prišila do kontaktu iná osoba, ktorá nežije v domácnosti s motoristom.

Potreba dezinfekcie sa stáva dôležitejšou najmä vo vozidlách, v ktorých sa častejšie striedajú ľudia, či už zamestnanci alebo zákazníci.

Ako si správne dezinfikovať interiér auta, sme sa venovali ešte počas prvej vlny pandémie koronavírusu a myslíme si, že tento príspevok môže byť pre motoristov zaujímavý aj dnes. Venujte mu, prosíme, pozornosť:

Prečítajte si aj:


Prevencia pred koronavírusom: Ako si správne dezinfikovať auto?

Redakcia (m)


Hľadáte návod, ako si vydezinfikovať auto svojpomocne?

Peter Lacena


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie