Aktuality

Škoda si nechala patentovať ešte bezpečnejšie zámky pásov. Budú svietiť

Automobilka za rok 2019 podala rekordné množstvo patentov, až 94, z ktorých väčšina pochádza od technického vývoja. Inovácie, ktoré sa značka snaží týmto spôsobom právne zastrešiť, majú v budúcnosti dopomôcť k lepšiemu ponímaniu výbavy Simply Clever v jej modeloch a zároveň aj zvýšiť bezpečnosť.

Jedným z najzaujímavejších patentov, ktorý čaká na schválenie, sú zámky bezpečnostných pásov, ktoré budú svietiť podľa toho, či sú zapnuté alebo nie.

V jednoduchosti je sila

Pomerne jednoduché riešenie automobilky pritom prinesie možnosť vyššej bezpečnosti. Škoda sa zamerala na samotné tlačidlo zámku bezpečnostných pásov. To je momentálne v drvivej väčšine áut vyrobené z červeného nepriehľadného plastu. Inžinieri v technickom vývoji však namiesto toho použili priehľadný plast, ktorý bude zo spodnej strany podsvietený. Farba svetla sa potom bude líšiť od aktuálneho vyťaženie sedadla. Tlakové senzory umiestnené v sedáku po zaznamenaní hmotnosti rozsvietia tlačidlo na červeno. Tým dajú znamenie, že bezpečnostný pás nie je zapnutý. Naopak, v prípade zapnutého pásu bude zámok svietiť zeleným svetlom. Počas jazdy sa zámok rozsvieti na bielo, aby nerušil posádku.

Škoda si nechala patentovať ešte bezpečnejšie zámky pásov. Budú svietiť

Takéto jednoduché riešenie pritom v budúcnosti pomôže zvýšiť bezpečnosť. Jedným zo scenárov, kedy bude svetelná signalizácia zámku pásu užitočná, je napríklad v prípade, že sa na zadných sedadlách budú nachádzať deti. V prípade nezapnutého pásu bude vodič presne vedieť, ktorý z cestujúcich ho nemá zapnutý a bude ho môcť na to upozorniť. Podsvietenie zámkov bezpečnostných pásov pritom nie je žiadnou novinkou, Niektoré prémiové automobilky už dnes montujú zámky so svetlom, aby bolo jednoduchšie zamknutie bezpečnostného pásu. Svetelná signalizácia, ktorá upozorňuje na zapnutie pásu, je ale novinkou.

Škoda si nechala patentovať ešte bezpečnejšie zámky pásov. Budú svietiť

Myslelo sa aj na kufor

Okrem toho si Škoda podala aj iné patenty. Jedným z tých zaujímavejších je napríklad had, ktorý bude mať podobnú úlohu ako aktuálne používaný Cargo Element. Vďaka suchému zipsu si budete môcť v batožinovom priestore bezpečne upevniť akokoľvek tvarovaný náklad.

Za zmienku určite taktiež stojí aj kolobežka, ktorá bude poskladaná na mieste rezervného kolesa a v prípade potreby ju bude môcť zákazník rozložiť a v ceste ďalej pokračovať na nej.

Škoda si nechala patentovať ešte bezpečnejšie zámky pásov. Budú svietiť
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie