Aktuality

Trojica modelov Hyundai Kona EV pokorila hranicu 1 000 kilometrov!

Hyundai Kona EV test dojazdu

Súboj o tom, kto ponúkne elektromobil s najdlhším dojazdom prebieha takmer denne. Hyundai však išiel s kožou na trh a na okruh Lausitzring priviezol tri modely z výroby. Dodajme, že všetky boli osadené akumulátorom s kapacitou 64 kWh, čo v bežnej premávke stačí na dojazd na úrovni 484 kilometrov. Autá neboli nijako upravené, za volanty sa posadilo celkom 36 vodičov.

Hyundai Kona EV test dojazdu

Pod dohľadom

Aby to nebolo iba akože, na priebeh testu dohliadali technici rešpektovanej nezávislej spoločnosti Dekra. Po okruhu autá krúžili priemernou rýchlosťou v rozmedzí 29 až 31 km/h. Asi si poviete, že teda nič moc. Podľa skúseností automobilky sú to však rýchlosti, ktorými sa autá v centrách miest pohybujú bežne. Špecialisti automobilky vyrátali, že teoretický dojazd by mal byť na úrovni 984 až 1066 kilometrov. Všetky autá jazdili bez klimatizácie so zapnutými dennými svetlami.

Hyundai Kona EV test dojazdu

Nebudeme vás dlho napínať, všetky tri posádky dokázali pokoriť hranicu 1 000 kilometrov. Jednotlivé autá sa zastavili po absolvovaní týchto kilometrov: 1018,7 km, 1024,1 km a 1026,0 km. Priemerná spotreba elektrickej energie počas testu teda bola nasledovná: 6,28, 6,25 a 6,24 kWh/100 km. Dodajme, že tieto výsledky sú hlboko pod normovanou spotrebou 14,7 kWh/100 km.

Hyundai Kona EV test dojazdu

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?