Aktuality

Mercedes všetkých prekvapil, začne vyrábať poctivý rodinný van, Triedu T!

Mercedes-Benz Triedy T
Mercedes-Benz Triedy T

Primárnymi zákazníkmi nového malého vanu budú rodiny a nie firmy, čím sa nová Trieda T odlíši od v súčasnosti ponúkanej Triedy V. Tá ostáva v predaji aj naďalej a ťažko predpokladať, či bude mať novinka potenciál ohroziť predaje Triedy V v jej „civilnom“ vyhotovení pre prevoz osôb. Takisto by novinka nemala robiť vrásky predajcom praktického Citanu, ktorý sa dodáva ako Tourer a skriňové vozidlo, teda vo verzii pre päť osôb alebo na prevoz nákladu.

Mercedes-Benz Triedy T sa začne predávať už v prvom polroku 2022 a výrobca zatiaľ neuvádza žiadne podrobnosti o veľkostiach, cenách, motorizáciách alebo vlastnostiach vozidla, no avizuje pripravenosť na rodinne orientovaných zákazníkov a aktívny životný štýl:

S novou Triedou T ponúkneme vozidlo umožňujúce rodinám a ľuďom tráviacim svoj voľný čas aktívnym spôsobom, vstúpiť do sveta Mercedes-Benz. Títo zákazníci hľadajú atraktívne a praktické kompaktné vozidlá - to sú presne požiadavky, ktoré nová Trieda T splní,“ uviedol v tlačovej správe Marcus Breitschwerdt, vedúci divízie Mercedes-Benz Vans.

Mercedes-Benz zatiaľ zverejnil iba skicu, na ktorej vidíme siluetu vozidla. Nápadne pripomína práve Citan, v porovnaní s ním avšak automobilka zmieňuje vyššiu úroveň komfortu a počítame, že aj bezpečnostnej výbavy. Z hľadiska ergonómie, chrakteru interiéru a technickej vybavenosti očakávame väčšiu príbuznosť napríklad s Triedou B.

Vďaka novému usporiadaniu a dizajnu Triedy T sa nám podarilo spojiť funkčnosť a vhodnosť,“ uviedol Gorden Wagener, šéfdizajnér koncernu Daimler. „S našou jedinečnou filozofiou dizajnu Sensual Purity vytvárame Triedou T atraktívneho rodinného spoločníčka, ktorý očarí svojím dizajnom, proporciami a hodnotným dojmom.“

Človek mieni, koronakríza a EÚ menia

V súčasnosti nám neostáva nič iné, než sa novinku tešiť a dúfať, že sa výrobcovi nezmenia plány. Pesimistické predpovede hovoria o vážnej kríze spôsobenej koronavírusom, ktorá ešte len má prísť a mala by byť tvrdým úderom pre zamestnanosť i priemysel. Vplyv tejto krízy, ako aj celkového vyvoja emisných noriem v Európskej únii, môže ešte spraviť v plánoch Mercedes-Benzu zmeny. To je ale iba divoká špekulácia.

O tom, že niektorým známym modelom automobilov hrozí zánik, písal kolega vo svojom článku 10 populárnych modelov, ktorým hrozí v najbližších rokoch zánik - rozhodne vám odporúčam tento príspevok prečítať, asi vás prekvapí, koľko obľúbených áut má neistú budúcnosť. Mercedesy sa síce medzi nimi nenachádzajú, ale jeden z konkurentov áno.

Prečítajte si aj:


Vývoj už prebieha

Koncern Daimler o plánoch predávať novú Triedu T informoval síce až dnes, ale jej vývoj prebieha nejaký ten piatok. Magazín Motor1 medzičasom dokonca zverejnil novinárske „špionážne“ fotografie z vývojárskych testov Triedy T, ktoré odhaľujú proporcie tohto lifestylového vanu, ako redaktor toto nové auto označil.

Novinárske fotografie z produkčných testov nového Mercedes-Benz Triedy T od Motor1.com
Novinárske fotografie z produkčných testov nového Mercedes-Benz Triedy T od Motor1.com
Zdroj: Motor1

Z fotografií je zrejmé, že sa bude jednať o skutočný van a nie o kompaktné či subkompaktné SUV. To ocenia predovšetkým tí zákazníci, ktorí preferovali automobily typu MPV, tie medzičasom totiž ustúpili práve módnym malým esúvečkam. Jednou z výhod týchto automobilov je ich veľkorysý vnútorný priestor, najmä výška interiéru.

Prečítajte si aj:


TEST Mercedes-Benz triedy V Marco Polo Horizon - Pohoda

Majo Bóna


Praktická dodávka? Jednoznačne Toyota Proace City

Zabudnite na SUV! Toyota Proace City Verso s naftovým motorom je pravé auto pre rodinu.

Peter Orosz


Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Ak vás zaujíma čokoľvek, od zákonov po detaily mojich testov áut, môžete ma kedykoľvek kontaktovať. Odpovedám každému. Moje testy píšem s ohľadom na reálneho zákazníka a nie ako marketingový prospekt. Pre neho je kúpa auta významnou životnou udalosťou, ktorá ho stojí značnú časť príjmov. Preto sa často venujem praktickým záležitostiam, ako spotrebe, schopnosti motora zvládať záťaž, batožinovému priestoru či variabilite.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie