Aktuality

POZOR, chystá sa veľká zmena: Diaľničné známky nahradia mýtne brány!

diaľnica, cesta, D1

Na prvé počutie dáva tento nápad logiku. Kto totiž jazdí po diaľnici pravidelne, o význame kúpy diaľničnej známky nepochybuje. Ak ale jazdíte iba vo svojom regióne, je táto investícia samozrejme na zváženie. Oplatí sa mi to? Ani veľmi nie. Výsledkom sú preťažené a zničené vedľajšie cesty, ktoré na takýto nápor dopravy neboli projektované.

Vietor vanie z Nemecka

S nápadom zaviesť plošný mýtny systém prišiel nemecký minister dopravy Andreas Scheuer. Podľa jeho návrhu by do ôsmich rokov mali na diaľniciach celej EÚ platiť mýtne všetky vozidlá. Scheuer sa podľa informácií Reuters snaží o to, aby dokument urýchlene schváli príslušné orgány v Nemecku a následne by sa stal oficiálnym dokumentom pre nemecké predsedníctvo EÚ, ktoré začalo 1. júna a potrvá do konce roku 2020.

Motorista dojná krava?!

O tom, či je tento nápad dobrý alebo zlý samozrejme rozhodne výška poplatkov. Kto už vyskúšal spoplatnené cesty napríklad v Taliansku vie, že to je pomerne drahý špás. Ak by sa úradníci pod zámienkou ekológie rozhodli motoristov „podojiť“, minie sa tento nápad účinku. A po diaľniciach, nielen našich, bude jazdiť menej automobilov a okresné cesty budú naopak preťažené ešte viac. Ak by sa euroúradníci chceli pozrieť ako to vyzerá v praxi, nech sa páči, nech prídu na Slovensko. Vynaliezavosť niektorých vodičov veľkých nákladných automobilov skutočne nemá hraníc.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie