Aktuality

VIDEO: Neúnosná situácia! Vandali zničili aj showroom Mercedesu

Spojené štáty okrem snahy zvládnuť situáciu okolo pandéme spôsobenej novým koronavírusom COVID-19 riešia ďalšie problémy. Tentokrát sa týkajú verejných protestov, ktoré naštartovalo usmrtenie afroameričana George Floyda. Jeho smrť spôsobil policajt svetlej pleti pri neadekvátnom zatýkaní. Po sociálnych sieťach začalo kolovať video z jeho zatýkania - na ňom vidno, ako mu policajt kľačal pri zatýkaní na krku, Floyd sa sťažoval na to, že nevie dýchať až napokon upadol do bezvedomia. V nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Nešlo pritom o prvý neadekvátny zásah polície v USA s rasovým motívom. Ako informovala televízia CBS, políciu privolali zamestnanci miestnych potravín, ktorým sa zdala bankovka, za ktorú si Floyd kúpil cigarety falošná. Ten žil v Minneapolise len niekoľko rokov, pracoval ako vyhadzovač, avšak z dôvodu pandémie prišiel o prácu. Majiteľ prevádzky, ktorý pri incidente nebol prítomný, ho pre televíziu CBS popísal ako priateľského a vždy milého zákazníka. Zasahujúcich policajtov už prepustili zo služby, a Dereka Chauvina, ktorý usrmtil Floyda obvinili z vraždy tretieho stupňa.

Aj napriek pomerne rýchlemu rozsudku vyvolal zásah policajta v Minneapolise vlnu protestov, ktoré otriasli viacerými americkými mestami. Pôvodnú myšlienku protestov proti rasovej rozdielnosti vystriedalo zapaľovanie áut a budov, rabovanie obchodov či demoláciu verejných priestorov.

Smutný pohľad sa naskytol aj majiteľovi showroomu značky Mercedes v Oaklande (štát Kalifornia). Vandali v ňom poničili viaceré luxusné autá posprejovaním rôznych hesiel ako napríklad "eat the rich" (voľný preklad: "Zožerte si bohatstvo"), porozbíjali výklady, skákaním po čelných sklách áut ich úplne zdemolovali a niektoré vozidlá dokonca zapálili.

Iný, pokojnejší a bezpečný typ protestov prebieha v online svete. Verejne známe osobnosti z hudobného priemyslu začali na sociálne siete pridávať čierne fotografie doplnené o hashtag #TheShowMustBePaused, aby poukázali nato, že multimiliardový hudobný biznis je z veľkej časti aj o černojšskej hudbe.

Nevynechajte tiež naše videá na YouTube

Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie