Aktuality

Toto bude trhák! Hyundai i30 dostal nový atmosférický motor s väčším objemom

Juhokórejská automobilka Hyundai modernizovala svoje vozidlá radu i30, naraz predstavila nový hatchback, kombi i fastback. Všetky si osvojili prepracovanejší modernejší dizajn predných i zadných partií, kombi sa dočkalo vyhotovenia N Line a novinky sa udiali aj v interiéri, technike a tiež v samotnom pohone.

Vnútri sa nový Hyundai i30 dočká sedempalcového displeja. Ten nahrádza klasické analógové ručičky v kaplnke prístrojov, ďalší desaťpalcový dotykový displej potom uvidíme vo vrchnej časti stredového panela slúžiaci k ovládaniu multimediálneho systému a navigácie. Samozrejmosťou je príkladná konektivita. Chýbať nebudú funkcie pre pripojenie mobilných telefónov Android Auto a Apple Car Play, ktoré budú od leta 2020 fungovať bez kábla.

Nový model i30 je tiež vylepšený balíkom rozšírených bezpečnostných prvkov Hyundai SmartSense. Pod týmto označením očakávajte rad funkcií ako napríklad automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu so sledovaním vozidla pred sebou, asistent na upozornenie na vozidlá pri cúvaní, upozornenie na pohnutie sa vedúceho vozidla či monitorovanie mŕtveho uhla.

Nový Hyundai i30 N Line - hatchback, fastback a wagon (2021)

Nech žije atmosféra

Hlavným lákadlom pre slovenských motoristov však nepochybne bude výber nových pohonných jednotiek pod kapotou. Tradicionalisti ocenia prítomnosť atmosférického benzínového štvorvalca s dvojitým nepriamym vstrekovaním paliva a objemom 1.5 litra, ktorého maximálny výkon dosahuje 81 kW (110 k). Ten výrobca dodáva výhradne v kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Zároveň pôjde o najlacnejšiu pohonnú jednotku v ponuke radu i30.

Benzínový turbom prepĺňaný motor 1,0 T-GDI s výkonom 88,3 kW (120 k) bude k dispozícii s novou 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou. Doteraz bola táto motorizácia dostupná iba so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Ďalšou novinkou v novom i30 je 1,0-litrový benzínový motor T-GDI s výkonom 88,3 kW (120 k) s voliteľnou 48V technológiou Mild Hybrid pre vyššiu úsporu paliva, prvýkrát je tiež k dispozícii so 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou (iMT).

iMT odpojí motor od prevodu potom, ako vodič uvoľní plynový pedál. To umožňuje vozidlu vstúpiť do dvoch možných úrovní dojazdu v závislosti od podmienok. Pri prvej úrovni beží motor na voľnobeh. Pri druhej úrovni sa motor dočasne vypne, aby sa ušetrilo ešte viac paliva. Pre tých, ktorí dávajú prednosť automatickej prevodovke, je k dispozícii aj 48-voltový Mild Hybrid s 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Nový Hyundai i30 N Line - hatchback, fastback a wagon (2021)

V ponuke motorizácií ostáva 1,6-litrový dieselový motor s výkonom 85 kW (115 k) s možnosťou voľby 6-stupňovej manuálnej prevodovky alebo 7-stupňovej dvojspojkovej prevodovky.

1,6-litrový dieselový motor s výkonom 100 kW (136 k) sa teraz dodáva so štandardným 48 V mild hybridným systémom. Je k dispozícii s 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou alebo so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Vrcholom ponuky v novej i30-tke je nový 1,5-litrový benzínový motor T-GDI s výkonom 117,5 kW (160 k), ktorý je štandardne dodávaný so 48 V mild hybridnou technológiou. Je k dispozícii aj so 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou alebo 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

VIDEÁ AMŠ

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie