Aktuality

Toyota otvorene odhalila budúcnosť jej čínskych elektromobilov v Európe

Elektromobily značky Toyota určené pre čínsky trh (2020)

Japonská automobilka Toyota pre čínsky trh pripravila nové elektrické crossovery Toyota C-HR EV, Toyota IZOA EV a Lexus UX 300e. Na Slovensku stretávame crossover C-HR a už aj Lexus UX, lenže ten iba vo verziách 200 FWD, 250h FWD a 250h AWD. No a Toyota IZOA EV je pre nás na prvé počutie úplne neznáma, hoci v skutočnosti by sme ju na ceste rozpoznali práve ako model C-HR. Tieto vozidlá majú totiť veľa spoločného.

Toyota uvádza, že C-HR EV a IZOA EV sú veľmi podobné modely navrhnuté na platforme TNGA a vyrábané v rôznych závodoch – prvý vo fabrike GAC Toyota Motor v Kantone a druhý vo FAW Toyota Motor Company. Obidva modely dostali batérie s kapacitou 54,3 kWh a majú fakticky rovnaký vzhľad.

V čom teda spočívajú rozdiely medzi nimi?

Elektromobily značky Toyota určené pre čínsky trh (2020)

Podľa magazínu Electrek je rozdiel iba v názve pre rozličné trhy, ale pri lepšom pohľade si všimnete, že v základnej verzii sa modely od seba predsa len líšia grafikou čierneho grilu zakomponovaného do predného nárazníka.

Pre Toyotu sú tieto vozidlá významným prvkom v jej stratégii elektrifikácie - vlastne sa jedná o prvé čisto elektrické vozidlá ponúkané značkou Toyota v Číne. Plán koncernu je veľmi ambiciózny, do roku 2030 chce celosvetovo predávať aspoň 5,5 milióna elektrifikovaných vozidiel a z toho má byť jeden milión celkom elektrických.

A do roku 2050 sú plány ešte ambicióznejšie. Toyota Environmental Challenge 2050 hovorí tom, že do tridsatich rokov by mali z našich cies zmiznúť autá na spaľovací pohon úplne, prípadne sa už žiadne nové nemajú predávať.

Kedy prídu elektromobily Toyoty do Európy?

Slovenského zákazníka ale nemusí veľmi zaujímať, že sa niekde v Číne uvádzajú do predaja nové elektromobily. Šanca, že sa ich podarí doviezť na náš trh, je doslova nulová. Ako sa k budúcnosti elektrického C-HR ale stavia samotná Toyota?

Agentúra 1st Class Agency dnes novinárom rozposlala správu o budúcnosti elektrických crossoverov Toyoty a Lexusu v Európe. Nie sú to veľmi priaznivé slová, pretože elektrickú Toyotu C-HR EV u nás s najväčšou pravdepodobnosťou tak skoro neuvidíme, Toyota sa mieni sústrediť na mierne odlišný typ automobilov.

Elektromobily značky Toyota dostupné v Európe, s najväčšou pravdepodobnosťou aj na Slovensku, budú z celkom iného segmentu - jedná sa o dodávku Proace Van a jej osobnú verziu Proace Verso. Tie prídu ešte tento rok. Budúci rok debutujú elektrické verzie menších kompaktných vanov z ponuky úžitkových vozidiel Toyoty – Proace City a Proace City Verso.

Prečítajte si aj:


Toyota Proace City príde aj ako elektromobil!

Redakcia (s)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie