Aktuality

Pozrite si zaujímavé fakty o Škode Octavia! Toto ste určite netušili

Škoda Octavia Combi Ambition 2.0 TDI (foto: Tomáš Kelement)

Na začiatku bola osmička: Octavia (čo v latinčine znamená "ôsma") bola pri svojom predstavení v roku 1959 ôsmym modelom značky Škoda s pokrokovým nezávislým zavesením všetkých kolies a zároveň tiež ôsmym povojnovým modelom českej automobilky. Dnes je model Octavia dostupný v 46 krajinách a vyrába sa v piatich továrňach po celom svete. Jeho úspešný príbeh teraz pokračuje v podobe už štvrtej generácie. Poďme si teraz popri osmičke predstaviť aj ďalšie zaujímavé čísla týkajúce sa tohto modelu.

Od prvej prezentácie modelu v roku 1959 zišlo z výrobných pásov viac ako sedem miliónov exemplárov. Keby sa všetky vyrobené autá zaparkovali bez medzier za sebou, vytvorili by kolónu dlhú 32 200 kilometrov, čo zodpovedá ceste z Mladej Boleslavi do Sydney a späť.

Tri najväčšie trhy - Čína, Nemecko a Rusko

Len v roku 2019 bolo zákazníkom po celom svete dodaných 364 000 vozidiel Octavia a Octavia Combi, čo prakticky zodpovedá celkovej produkcii pôvodného modelu medzi rokmi 1959 a 1971. Prvá novodobá generácia, ktorá prišla na trh v roku 1996, sa vyrábala 15 rokov, počas ktorých zišlo z výrobných pásov viac ako 1,4 milióna kusov. V roku 2019 si bestseller značky našiel najviac zákazníkov v Číne, kde bolo dodaných 78 200 vozidiel, čo predstavuje 21% z celkovej ročnej produkcie modelu. Druhým najväčším odbytiskom tohto úspešného modelu bolo Nemecko. Zamierilo tam 15,45% ročnej produkcie, čo v absolútnych číslach predstavovalo 55 220 vozidiel dodaných zákazníkom. Vďaka tomu bol model OCTAVIA opäť najobľúbenejším importovaným vozidlom v Nemecku. Na ďalších miestach nasledovali Rusko (7,6%), Česko (6,1%) a Poľsko (5,7%).

365 km/h na soľných pláňach Bonneville v Utahu

Výnimočným vývojom prešla veľkosť kolies dostupných pre Octaviu. Štvrtá generácia modelu ponúka 17 rôznych prevedení kolies vo veľkostiach 16 až 19 palcov. Prvá moderná generácia Octavie z roku 1996 pritom ponúkala kolesá veľkostí len 14 až 16 palcov. Pôsobivé sú aj rozmery súčasnej panoramatickej strechy, ktorá vďaka celkovej ploche 1,19 m² skvele presvetľuje interiér. Ohromujúce číslo pochádza aj z roka 2011. Vtedy britský importér s upraveným vozidlom s turbomotorom s objemom 2,0 l dosiahol na soľných pláňach v Bonneville v Utahu v Spojených štátoch amerických rýchlosť 365 km/h a stanovil tak rýchlostný rekord.

Škoda Octavia Boneville

Až 20 rôznych senzorov pre asistenčné systémy

S každou ďalšou generáciou narastá tiež množstvo elektroniky vo vozidle. Dáta a informácie pre asistenčné systémy štvrtej generácie bestselleru značky zaisťuje až 20 rôznych senzorov. Vďaka tomu môže napríklad nový systém Varovanie pri vystupovaní z vozidla upozorniť na 35 metrov vzdialeného cyklistu, ktorý sa zozadu blíži k autu, a varovať tak posádku vozidla pred otvorením dverí. Každá Octavia je pretkaná 4 až 5 kilometrami káblov, ktoré okrem iného slúžia aj tretej generácii infotainment systému. Jeho podstatnou súčasťou je digitálna hlasová asistentka LAURA, ktorá rozumie 15 jazykom. V šiestich jazykoch LAURA dokonca rozumie celým vetám.

TEXT: TS/ŠKODA

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie