Aktuality

Slováci už tankujú za lacno, prepad ceny palív je mimoriadny. Nafta pod 1 euro je v dohľade

Tankovanie, čerpacia stanica, benzín, nafta, palivá

Pred dvomi týždňami sme v článku Veľké zlacňovanie palív: Slovensko čaká, Rakúšania už tankujú za menej ako 1,10 eura avizovali výrazný až tretinový pokles ceny ropy, ktorý sa mal premietnuť do nižších cien pohonných hmôt aj na slovenských čerpacích staniciach. V čase vydania uvedeného článku sme slovenské ceny porovnali s tými rakúskymi v pohraničí. V Rakúsku sa ceny pohonných hmôt počítajú na základe metodiky, ktorá reaguje na aktuálne dianie, zatiaľ čo Slovensko pre odlišnú metodiku reaguje s oneskorenami. V dôsledku toho sa môže pokojne stať, že sa slovenskí motoristi výraznejších zlacnení ani nedočkajú.

Nakoľko sa jedná o dlhšie trvajúci jav, už aj Slováci môžu natankovať palivo za nižšie ceny.

Svetová ekonomika reaguje na šíriaci sa koronavírus aj úpravou cien pohonných hmôt. Môže za to lacnejší nákup (resp. predaj) jedného barelu ropy, z ktorej sa, okrem iného, vyrábajú aj palivá. Aktuálna spoločenská a ekonomická situácia naďalej núti ceny ropy dosahovať nižších cien, ako je bežné. Prepad ceny ropy v takomto rozsahu sa údajne neudial ani počas finančnej krízy v roku 2008, ani v 90. rokoch počas vojny v Perzskom zálive.

Nevynechajte tiež naše video-testy

Priemerné ceny palív na Slovensku v týždni 22.03-28.03.2020 podľa Benzin.SK

Nafta: 1,090 €
Benzin 95: 1,195 €
Benzin 95+: 1,228 €
Benzin 98: 1,272 €
Benzin 99+: 1,377 €
LPG: 0,549 €
CNG: 1,198 €

Rakúske ceny sú pritom ešte o niečo lepšie, hoci s uzatvorenými hranicami to pre Slovákov má iba informatívny charakter (zdroj: rakusko.sk):

Nafta: 1,069 €
95 Natural: 1,109 €

Naši kolegovia z magazínu Autožurnál upozornili na skutočnosť, že hoci dopyt po rope v dôsledku obmedzení priemyslu klesol, jej ťažba naďalej prebieha v nezmenenom tempe a hrozí, že sa sklady naplnia. Aby táto ropa odchádzala ďalej na spracovanie, je nutné predávať ju za nižšiu cenu. „Denná celosvetová spotreba ropy dosahuje asi 97 miliónov barelov. Avšak denná produkcia je o 3,5 milióna barelov vyššia,“ uvádza magazín.

Tankovanie, čerpacia stanica, benzín, nafta, palivá

Budúce zdražovanie je už nevyhnutné

Ak v uplynulých týždňoch padali rekordy týkajúce sa nízkych cien ropy, už budúci týždeň to môže byť presne opačne. Je dokonca isté, že v priebehu apríla ceny pohonných hmôt opäť stúpnu na svoje pôvodné úrovne, prípadne môžu byť aj drahšie v dôsledku obrovského dopytu po naštartovaní priemyslu.

Tento vývoj nemusí byť smerodajný pre všetky trhy a dodávky ropy, ale je potrebné pripomenúť fakt, že ceny ropy sa neustále menia v menšej mierke a čas od času zažijú významnejšie kolísanie. Očakávane sa takýto vývoj bude týkať aj cien ropy, ktoré sa premietajú do našich cien pohonných hmôt. Teda aktuálne zlacňovanie by malo byť opäť dočasnou záležitosťou.

Prečítajte si aj:


Koľko vás bude reálne stáť zdraženie paliva? Počítali sme to za vás

Redakcia (s)


A čo tankovacie pištole na čerpacích staniciach? Môžete sa cez ne nakaziť?

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie