Aktuality

Američan chce pokoriť rekord v najrýchlejšej jazde nevidiacim človekom

Zdroj: Dan Parker

Keď chcete stlačiť pedál až na zem, nemusíte pri tom vidieť. Dôkazom toho je aj Dan Parker, ktorý sa rozhodol, že prekoná svetový rekord v najrýchlejšej jazde nevidiacim človekom bez asistencie inej osoby.

Úspech vďaka tímu a technológiám

Samozrejme, aby Parker prekonal rekord, vyžaduje si to veľa tréningu, pri ktorom je ľudská pomoc nevyhnutná. Do jesenného termínu jazdy, ktorou chce prekonať svetový rekord, s ním spolupracuje podporný tím, ktorí ho učí, ako jazdiť rýchlo aj bez zraku.

Za všetkým stojí v prvom rade jeho priateľ Patrick Johnson, ktorý vyvinul navigačný systém na mieru. Ak chce Parker jazdiť po rovnej ceste, jeho tím musí vykonať testovaciu jazdu, počas ktorej sa definuje centrálna línia, ktorú bude Parker počas jazdy nasledovať. Počas jazdy používa systém zautomatizované audio nápovedy, ktoré mu povedia, ako ďaleko je od tejto čiary.

Ak si myslíte, že takto by dokázal jazdiť ktokoľvek, nie je to celkom tak. Audionápoveda je iba na začiatku, kedy si Parker musí nastaviť podľa nej volant a po zvyšok jazdy už naňho nikto nehovorí. Automatický systém neslúži iba na to, aby ho navigoval, ale aj na to, aby ho udržiaval v bezpečí. Ak vybočí z centrálnej línie o 6 metrov, systém auto zastaví a ak ide rýchlosťou viac ako 240 km/h počas testovania, automaticky rozvinie padák.

Čo tomu predchádzalo

Dôvod prečo Parkera láka poraziť rekord spočíva už v jeho detstve, keďže od malička závodil. Svoj prvý závod absolvoval už ako 8-ročný na popud svojho otca a skončil druhý. V roku 2005 sa stal dokonca americkým šampiónom v American Drag Racing League. Pravdepodobne by pretekal dodnes, ak by sa mu v roku 2012 nestala osudná autonehoda.

V ten deň Parker šoféroval jeho Chevrolet Corvette z roku 1963, keď narazil do betónovej bariéry rýchlosťou 282 km/h. V danej chvíli sa jeho život celkom zmenil, pretože spolu s inými zraneniami prišiel aj o zrak.

Ako to už býva, po čase sa Parker vrátil opäť do starých koľají a aj keď pre iných by sa to zdalo bez zraku nedosiahnuteľné, on sa chcel opäť vrátiť k pretekaniu. Prvýkrát sa po nehode posadil za volant upravenej motorky, na ktorej ako prvý nevidiaci človek závodil v roku 2013 na Bonneville Salt Flats.

Rekord chce poraziť na špeciálne upravenej Corvette

Aktuálny svetový rekord v najrýchlejšej jazde nevidiacim človekom dosiahol Mike Newman v roku 2013, ktorý išiel rýchlosťou 322 km/h. Parker ho chce prekonať na upravenej Corvette z roku 2008. Toto auto kúpil bez motora a interiéru a v súčasnosti sa môže pýšiť špeciálnymi úpravami. Je nalakované rovnakou farbou, akú mal jeho Corvette, ktorým havaroval.

Parker odôvodňuje výber auta jeho nízkou cenou a platformou C6, ktorú pozná a vie, že je skvelá. Predstavuje si tiež jeho návrat v rovnakom vozidle, ktoré ho pripravilo o kariéru.

Automobil je modifikovaný, jeho motor dosahuje maximálny výkon 425 kW, približne 570 koní poháňa zadné kolesá. Zaujímavosťou je výkonnostný balíček „nitrous kit“ od značky Induction Solutions a doplnková bezpečnostná výbava v podobe pretekárskych bezpečnostných pásov, hasičského vybavenia a vyššie spomínaný padák.

Parker otestoval technológie vo februári tohto roka, kedy rýchlosťou 246 km/h prešiel po trati Spaceport America. Nevybočil viac ako 1,5 metra od centrálnej línie. „Je to vzrušujúce. Je to viac nebezpečné ako čokoľvek, čo som kedy urobil, pretože nevidím vôbec nič. Som 100-percentne zatemnený. Ale to mi dáva cieľ. Dáva mi to dôvod prekonať svoje limity. Užívam si technickú stránku závodenia, navrhovanie závodného auta, riešenie problémov. Ľuďom hovorím, že chcem, aby ma vnímali ako pretekára, nie ako niekoho vedľajšieho.”

Keď Parker nepracuje na aute alebo prekonaní rekordu, vyrába perá a rúčky na žiletky a predáva ich na svojej webstránke The Blind Machinist. Používa sociálne médiá, aby ľudia videli jeho progres a aktuálne cez svoju facebookovú stránku hľadá video partnerov, ktorí by ho nahrali pri jeho pokuse o prekonanie svetového rekordu. Len pre zaujímavosť, tieto jeho perá stoja od 50 do 250 amerických dolárov.

Ako sám hovorí “Jedna vec, ktorú som sa naučil odkedy som nevidiaci je, že to už nemôžem všetko robiť sám, takže musím požiadať, keď potrebujem pomoc.”

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie